Poszukując naturalnych wykończeń ścian we wnętrzach warto pomyśleć o tynkach glinianych.  Materiał ten pełni ogromną rolę w budownictwie już od kilku tysięcy lat. Nowoczesne tynki gliniane dają różnorodne możliwości we we wnętrzach jak i na zewnątrz budynków. 

Gliniane tynki to fantastyczne rozwiązanie do domów czy mieszkań, a także wnętrz publicznych. Zdrowy, naturalny materiał stosowany od wieków. Tynki gliniane dają niesamowite możliwości dekoracyjne, można w glinie wytłaczać różnorodne wzory, ale też uzyskać dowolny, ciekawy wygląd ściany ze względu na wybrany stopień uziarnienia. Ściany mogą mieć chropowata strukturę, poprzez stosowanie tynku gruboziarnistego lub gładkie i delikatne dzięki użyciu tynku drobnoziarnistego. 

Źródło: tynki dekoracyjne

Właściwości tynków glinianych

Glina to materiał, który reguluje wilgotność w pomieszczeniach, ponieważ pochłania wilgoćkiedy jest jej nadmiar w powietrzu np. w miejscach publicznych (takich jak restauracje, sale konferencyjne, biura), a potem tę wilgoć powoli oddaje tworząc zdrowy, zrównoważony mikroklimat we wnętrzach. Warto pamiętać by zastosować co najmniej 1,5 cm warstwę tynku, ponieważ cieńsza nie będzie miała takich higroskopijnych właściwości.

Glina ma także właściwości antyalergiczne, a także pochłania zapachy i inne szkodliwe substancje np. dym papierosowy.

Fantastyczne jest też to, że glina jest doskonałym akumulatorem ciepła, czyli w ciągu dnia ściany kumulują ciepło, a nocą je oddają.

Czy tynki można malować?

Tynki gliniane można malować na różnorodne kolory, ważne by zwrócić uwagę by były to farby kredowe lub gliniane, czyli naturalnymi, ponieważ tylko takie pozwolą zachować właściwości materiału. Dużo osób decyduje się na zachowanie naturalnych kolorów gliny.

Warto wiedzieć, że tynk gliniany nie jest odporny na duże ilości wody, ale codzienne użytkowanie nie sprawi że się rozpuści. Tynki utrwala się specjalnym gruntem kazeinowym, który dodatkowo zmniejsza chłonność podłoża, sprawiając że staje się on jeszcze bardziej trwały.

Źródło: pinterest

W strefach mokrych można stosować tzw. tadelakt, czyli tynk wapienny, podany specjalnemu procesowi, który sprawia, że materiał jest wodoodporny.

Źródło: pinterest

Jak wykonać tynki gliniane?

Można kupić gotowy tynk gliniany, który można kłaść praktycznie na każdej ścianie po odpowiednim przygotowaniu podłoża. Najlepiej zaprosić do realizacji specjalistów i a do projektu architekta wnętrz, który przedstawi nam pomysł na aranżację ścian w tynku glinianym. W Polsce jest bardzo mało specjalistów w tym zakresie, więc warto pamiętać o wcześniejszym zarezerwowaniu terminu na remont.

Trendy

Od kilku lat we wnętrzach modne są ekologiczne, naturalne materiałyW wyposażeniu wnętrz największą rolę pełni drewno, wykorzystywane w każdej postaci, od desek podłogowych, po drewnianą okładziną ścienną, meble oraz dodatki, które pozwolą  stworzyć przytulny klimat. Od kilku sezonów też dużą popularnością cieszy się też drewno z odzysku np. w postaci drewnianych palet.

Popularnym materiałem jest również kamień – najczęściej jest to granit, piaskowiec, marmur, trawertyn i łupek. Znajduje zastosowanie zarówno na podłogi, jak ściany oraz w blatach kuchennych.

Żródło: pinterest

Warto pamiętać, że dla naszego zdrowia oraz komfortu kluczowe znaczenie mają materiały budowlane użyte do jego wykończenia. Emisja lotnych substancji z materiałów dekoracyjnych, farb i tynków może szkodzić domownikom latami – dlatego coraz popularniejsze stają się naturalne farby i tynki.

Przypominam, że kolorem roku 2019 jest ciepły pomarańczowy, ziemisty odcień o nazwie cavern clay, który idealnie wpisuje się w takie naturalne trendy.

Źródło: pinterest

Dekoracyjne tynki gliniane są nową, a jak tradycyjną, odpowiedzią na ciekawą i zdrową aranżację  ścian w mieszkaniach, zarówno w blokach z wielkiej płyty jak i domach ekologicznych, budowanych w naturalnych technologiach.