Doscha STUDIO Architektura & Natura

inspiracje, projekty i porady z zakresu projektowania wnętrz, dodatków oraz mebli inspirowanych naturą

5 rozwiązań jakich unikać podczas urządzania wnętrza

Wyobraź sobie pomieszczenie z jasnym parkietem, wypełnione miękkimi meblami – sofą z kolorowymi poduszkami, wygodnymi fotelami, grubym, jasnym dywanem. Aranżacja jest dopełniona łagodnym oświetleniem, wszystko ze sobą współgra… Aż tu nagle, do tego idealnego wnętrza wpada czarny labrador i zostawia wszędzie swoją ciemną sierść…

Właśnie dlatego przed rozpoczęciem projektowania tak ważny jest wywiad z Inwestorami na temat ich potrzeb, oczekiwań, ale też planów na powiększenie rodziny (nawet o psa ?). Często też, w trakcie takich pierwszych rozmów słyszę też o rozwiązaniach jakie się nie sprawdziły w ich poprzednich mieszkaniach. Rozmowa też sprawdza się do wizji i marzeń o przyszłym wnętrzu.

5 rozwiązań jakich unikać we wnętrzach

1. Biała fuga                                                                           

Fuga jest spoiną, materiałem, który wypełnia przestrzeń pomiędzy płytkami zarówno na podłogach, jak i na ścianach. Bardzo często dobieram  ją do koloru płytek. Wyjątek robię przy białych płytkach, ponieważ wiem, że fuga w tym samym kolorze bardzo szybko stanie się utrapieniem mieszkańców, ze względu na trudność w utrzymaniu w idealnej czystości. Jakie rozwiązanie polecam w takim wypadku? Dostosowanie fugi do koloru np. mebli, wykończeń. Dobry efekt można osiągnąć stosując kontrastową, ciemno-szarą lub czarną fugę.

Projekt łazienki: Doscha STUDIO Julia Chalimoniuk-Dombrowska

Zawsze zwracam też uwagę na wybór fugi, w swoich projektach polecam elastyczne, epoksydowe. Pomimo wyżej ceny warto w nie zainwestować, ponieważ, dzięki swojej strukturze są bardziej odporne na zabrudzenia i nie wykruszają się tak jak zwykłe fugi. Radzę też zwrócić wykonawcy uwagę, by pomiędzy płytkami zachował minimalna odległość 2 mm.

2. Czarne płytki pod prysznicem                                  Zdecydowanie odradzam stosowanie czarnych, w szczególności błyszczących płytek pod prysznicem, ponieważ na ciemnej powierzchni będzie widać każda kroplę wody, kurz, ślady palców. Po każdym prysznicu takie płytki trzeba dokładnie przecierać szmatką z mikrofibry. 

A co pozostałymi przestrzeniami w łazience? Czy można tam swobodnie stosować czarne wykończenia? Warto poznać ich zalety i wady:

? Kolor czarny optycznie pomniejsza pomieszczenie, dlatego dobrze jest zastosować duże lustra i dobre oświetlenie
? Czerń doskonale wygląda w połączeniu z drewnem, które dodatkowo przełamie chłodny charakter wnętrza

? Unikaj wykończeń z czarnego szkła zw. lacobel, ponieważ na ciemnej tafli będzie widać każdy pyłek kurzu

? Czerń dodaje wnętrzu eleganckiego charakteru               

3. Czarne meble                                                                

Czarne meble wielu kojarzą się z elegancją, we wnętrzach dodają klasy i wyglądają bardzo prestiżowo. Rzeczywiście tak jest, dobrze jest jednak zaznaczyć, że na czarnych powierzchniach kurz jest bardzo widoczny. Poza tym bardzo ciemne meble mogą przytłaczać niewielkie wnętrza.  W związku polecam pojedyncze czarne meble lub rezygnację z nich na rzecz innych kolorów i materiałów.                       

Alternatywnym rozwiązaniem jest też zastosowanie ciemnoszarych, granatowych frontów, które dodadzą pomierzeniu elegancji i będą kontrastować z jaśniejszą resztą wnętrza.

Projekt kuchni: Doscha STUDIO Julia Chalimoniuk-Dombrowska

4. Szklane stoły                                                                        

Tak, szkło to kolejny materiał na którym widać wszystkie zanieczyszczenia, odciski palców , plamy… Łączy się to z  koniecznością przecierania blatu kilka razy dziennie. Ponadto szkło można dość łatwo zarysować a krawędzie blatu obtłuc, a takiej skazy już nie usuniemy.  Dodatkowo źle konserwowane szkło może matowieć

Czy szklane stoły mają jakieś zalety? Tak – zdecydowanie wyglądają bardzo nowocześnie i lekko we wnętrzach. Zwolennicy mówią, że takie stoły bardzo szybko… się czyści, że  wystarczy użyć wilgotnej szmatki i blat jest odświeżony, jednak trzeba to robić praktycznie codziennie. Jeśli zdecydujesz się na taki blat zwróć uwagę, by szkło było hartowane, czyli dodatkowo wzmocnione. Stosuj też na stół podkładki, dzięki temu unikniesz zarysowań.

Uwaga! Jeśli masz małe dzieci to zdecydowanie odradzam szklany blat, ze względu na trudność w utrzymaniu czystości oraz bezpieczeństwo, ponieważ takie stoły zwykle mają bardzo ostre krawędzie, często połączone z metalowymi wykończeniami.

Szklany stolik kawowy w salonie                                                                                                      Projekt: Doscha STUDIO Julia Chalimoniuk-Dombrowska                                               

5. Jasne lub bardzo ciemne podłogi 

Wybór podłogi do wnętrza domu jest bardzo ważny, ponieważ jest to decyzja na lata. Polecam podłogi, które mają w sobie różne odcienie danego koloru, dzięki temu wyglądają ciekawiej i nie widać na nich tak szybko zabrudzeń, zarysowań. Odradzam podłogi w całkowicie jednolitym kolorze, w szczególności białe i bardzo ciemne, na obu widać każdy pyłek, kurz.                                               

Warto też przy wyborze podłogi uwzględnić kolor swojego czworonoga. Przy zwierzętach, gromadząca się sierść, będzie zawsze widoczna, jednak odpowiednio dobierając kolor posadzki może być trochę mniej rzucająca się w oczy. 

Przy układaniu płytki, pamiętaj, by wybrać fugę epoksydową i zwrócić wykonawcy uwagę, by zachował minimalne dystanse, czyli 2 mm.                                                                     

Płytka w odcieniach szarości z kolekcji Paradyż

Na koniec chciałabym podkreślić, że każde z tych rozwiązań jest zależne od konkretnej aranżacji, przeznaczenia danego wnętrza oraz indywidualnych preferencji. Dlatego tak ważna jest rozmowa z Klientami na temat ich potrzeb, oczekiwań, ale także planów na przyszłość. 

Masz pytania, wątpliwości odnośnie swojego wnętrza? Jeśli tak to zapraszam do kontaktu. 

➡Architekt Wnętrz Julia Chalimoniuk-Dombrowska

? 515 701 136 

Architekt Wnętrz Gdynia Julia Chalimoniuk-Dombrowska

Previous

Jakie rośliny stosować do łazienki bez okna i ciemnych przestrzeni? Czy mech sprawdzi się w projektach wnętrz?

Next

Ponadczasowe trendy we wnętrzach. Jak pandemia Covid-19 wpłynęła na zmiany we wnętrzach mieszkań i domów?

2 Comments

  1. Bardzo przydatne porady! 🙂 Z pewnością uchronią od niepotrzebnych rozczarowań 😀

Dodaj komentarz

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén