Doscha STUDIO Architektura & Natura

inspiracje, projekty i porady z zakresu projektowania wnętrz, dodatków oraz mebli inspirowanych naturą

Ekologiczne trendy – natura i nowości we wnętrzach- podsumowanie targów wyposażenia wnętrz Warsaw Home & Contract – część 1

Na największych biznesowych targach wyposażenia wnętrz w Polsce, Warsaw Home & Contract  wśród 665 wystawców, w tym roku moją szczególną uwagę zwróciło kilka firm, które podejmują działania na rzecz ekologii.??

W drugiej części tego artykułu przedstawię też ciekawe produkty do urządzania wnętrz z asortymentu polskich marek (oraz kilku zagranicznych).

Właśnie urządzasz wnętrze swojego domu?? Planujesz remontSzukasz inspiracji? Jeśli TAK to zapraszam do lektury!

???

W architekturze wnętrz od kilku lat dostrzegam pozytywną zmianę przy projektowaniu na myślenie o Naturze?, ochronie środowiska, ponownym użyciu materiałów i sprzętów, a także silne zainteresowanie lokalnymi wyrobami oraz wspieranie firm produkujących w Polsce.

Poniżej TOP 7* polskich marek, z tegorocznych targów wnętrz – Warsaw Home & Contract, które podejmują aktywności na rzecz ochrony Natury?.

*Kolejność jest alfabetyczna

Bester Studio

Rzemieślnicy z Łańcuta tworzący nowoczesne elementy wyposażenia wnętrz ze sklejki profilowanej, takie jak modułowe panele ścienne i sufitowe oraz meble i akcesoria.

Bester Studio modułowe panele ścienne i sufitowe, ze sklejki (fot. ze strony Bester Studio)

 • ✅ doceniam ich produkty za trwałość i przemyślany, ponadczasowy design
 • ✅ projektanci z Bester Studio w ściennych panelach modułowych dobrze przemyśleli możliwość ich demontażu (bez niszczenia) i przeniesienia np. do nowego biura, domu lub odsprzedaży
 • modułowe panele są tak zaprojektowane, że można je łatwo i szybko zamontować i zdemontować (do ściany jest przykręcona płyta i do niej montowane panele na kliki)
 • panele można też podświetlić
 • Bester-Sklejki posiada certyfikat Forest Stewardship Council ® (FSC). Oznacza to, że wykorzystuje surowce, które pochodzą z lasów prawidłowo zarządzanych i innych źródeł kontrolowanych, spełniających najwyższe standardy?? 
 • ✅ cenię, za wdrążenie w projektach m.in. jednej z zasad zrównoważonego rozwoju, czyli Reuse = UŻYJ powtórnie, wybieraj rzeczy wielorazowe, dobrej jakości, tak by długo służyły ?

  Spotkania i fascynujące rozmowy na targach wnętrz Warsaw Home & Contract – P. Anna Owczarek z Bester Studio i architekt wnętrz Julia Chalimoniuk-Dombrowska (fot. z FB Bester Studio) 

Forner

Producent płyt meblowych z Lublina.

Kolekcja Forrest firmy Forner jest to płyta wykonana w 100% z drewna z recyklingu (fot. z strony Forner) 

Cienkie blaty kompaktowe na stoisku Forner podczas targów wnętrz Warsaw Home & Contract

 • ✅ dodatkowo firma Forner, w trosce o środowisko, dąży do jak najmniejszej emisji CO2, dlatego od połowy 2021 r., zakład zasilają dwie instalacje fotowoltaiczne
 • ✅ jako firma posadzili też 600 dębów i planują kolejne zasadzenia ?
 • ✅ doceniam, za wdrożenie w serii Forrest m.in. jednej z zasad zrównoważonego rozwoju – Recycle = UTYLIZUJ, czyli segreguj tak by elementy z pierwotnego przedmiotu mogły zostać powtórnie przetworzone?Stoisko Forner na targach wnętrz Warsaw Home & Contract (fot. z strony Forner) 

My Alpaca

Luksusowa marka tekstyliów z włókna alpaki, stara się łączyć tradycję i kunszt ręcznej pracy z nowoczesnym designem. Firma założona przez Magdalenę Kot-Kyriazis. Produkcja odbywa w Krośnie.

Kołdra, poduszki i etui podróżne My Alpaca

 • ✅ produkty MyAlpaca są  ekologiczne? niezwykle miłe w dotyku, ciepłe i delikatne dla skóry 
 • przedmioty z włókien alpaki idealne dla alergików, astmatyków
 • ✅ wełna z alpaki jest termoregulacyjna i odprowadza wilgoć. Jest aż sześciokrotnie cieplejsza i trzykrotnie trwalsza od wełny owczej?
 • wełnę alpak pozyskuje się wyłącznie poprzez coroczne strzyżenie zwierząt ?
 •  kołdry i poduszki w MyAlpaca są robione ręcznie w Polscedbałością o każdy szczegół, z wykorzystaniem
  tradycyjnych technologii cechu kołdrzarstwa
 • ✅ doceniam, że firma MyAlpaca stara się uchronić od zapomnienia artystyczne rzemiosło tworząc przy tym produkty ekskluzywne, zdrowe i piękne
 •  etui podróżne na kołdrę jest uszyte z tkaniny?, wykończonej elegancką lamówką, zaprojektowane przez Magdalenę Komar
 • cenię nowoczesne podejście projektantki – wzorów na poszewkach MyAlpaca – Bärbel Dressledo klasycznego motywu toile de jouy (są to sielankowe sceny rodzajowe). Projektantka stworzyła (opierając się na logo z alpaką wykonane przez Beza Projekt) wzór Toile de MyAlpaca, w którym, w sielskiej scenerii, wśród natury odpoczywają alpaki. 

  Kołdra, poduszki i etui podróżne My Alpaca (fot. ze strony My Alpaca)

  Bärbel Dressle stworzyła dla marki My Alpaca dedykowany wzór Toile de My Alpaca (fot. ze strony My Alpaca)

Paged

Paged Meble to polska marka, której tradycje meblarskie sięgają 1881 roku. Jest jednym z wiodących producentów mebli w Europie i jednym z nielicznych na świecie, wytwarzającym meble gięte

Paged Meble słyną m.in z wytwarzania giętych mebli z drewna (fot. ze strony Paged)

Nowości (m.in. fotele HOLO autorstwa Nikodema Szpunara) Paged Meble na targach wnętrz Warsaw Home & Contract 

 • ✅ podziwiam piękny design, ergonomię i precyzję w wykonaniu mebli
 •  firma aktywnie działa na rzecz środowiska  ??, jak sami o sobie mówią – Od 140 lat działamy tak, aby minimalizować straty oraz równoważyć stan zasobów, które pozyskujemy. Traktujemy środowisko jako całość i dbamy o nie na wielu poziomach jednocześnie.
 • doceniam to, że firma dba o najwyższą jakość produktów, tak by meble służyły przez wiele lat 
 • co cenne, meble  wytwarzane z drewnacertyfikatem FSC®* popieranym przez główne organizacje ekologiczne na świecie ??. 

*FSC®, czyli Forest Stewardship Council® jest organizacją odpowiedzialną za certyfikację lasów oraz wszelkiego rodzaju wyrobów z drewna i papieru. Postępowanie zgodnie z wytycznymi FSC® pozwala na to, by móc pozyskać drewno nie naruszając przy tym bogactw

SPLOT

Marka z Podlasia założona przez Zofię Srumiłło-Sukiennik i Sławomira Sikorskiego. Jak piszą o sobie – Tworzymy meble i akcesoria, w których unikatowy, rękodzielniczy sznyt łączymy z rzeźbiarską formą i współczesnym dizajnem. Nie podążamy za trendami – kreujemy własny styl. Ten styl to Modern Folklore

 Szafka zaprojektowana przez SPLOT (fot. ze strony SPLOT)

Splot

Marka ręcznie tkanych kilimów założona przez Przemysława Cepka. Firma Splot łączy najlepszą tradycję polskiego rękodzieła z nowoczesnym i odważnym wzornictwem.

Kilim Sen Splot projektu Oli Kotarskiej(fot. ze strony Splot)

Kilim Szkwał Splot projektu Tomka Opalińskiego (fot. ze strony Splot)

 • ✅ imponujące jest to, że w czasach masowej produkcji, tkaniny Splot  wykonane ręcznie
 • ✅ każdy kilim ma metkę z nazwiskiem projektanta/ki, tkacza/ki
 • ✅ kilimy są zapakowane w specjalny płócienny worek do transportu i przechowywania, a wełnę zabezpiecza ekologiczna lawenda z Podlasia?
 • ✅ wyróżniająca się ekspozycja, na targach wnętrz Warsaw Home & Contract , połączonego stoiska marki Splot z firmą SPLOT?

?.?. Co łączy markę SPLOT z firmą Splot?

Zupełnie przypadkiem nazwa powstała w głowach założycieli tych dwóch marek (co za splot okoliczności ?). Jako, że obie firmy wierzą w współpracę?, to w tym duchu powstał kilim Weranda (projektu Zofii ze SPLOTU i wykonany przez tkaczki ze Splotu)

Wspólna ekspozycja dwóch marek SPLOT i Splot na targach wnętrz Warsaw Home & Contract 

VANK

Zespół architektów, inżynierów i rzemieślników. Projektują zrównoważone obiekty (panele ścienne, przegrody, boksy akustyczne) dla domów, biur i przestrzeni publicznych. Jak sami o sobie mówią –Wierzymy, że produkty powinny być zaprojektowane i wykonane z myślą o ograniczaniu konsumpcji surowców.

 • ✅ zachwyciła mnie kolekcja z eko paneli, wykonanych z włókniny pochodzącej z butelek PET z recycligu ??Eko panele VANK powstają z recyclingu butelek PET
 • ✅ spodobał mi się sprytny i prosty sposób łącznia poszczególnych przegród na długi suwak, dzięki temu połączenie zachowuje elastyczność (= ściankę można ustawić pod dowolnym kątem)

  Wolnostojące ścianki akustyczne VANK  

 • firma VANK resztki z wykrojów wykorzystuje do produkcji mniejszych elementów ?lub przekazują organizatorom warsztatów sensorycznych dla dzieci?
 • cenię to, że firma VANK myśli o możliwości recyklingu elementów użytych w produktach już w procesie projektowania przewidując możliwość łatwego rozkładania na części?

 • dostawcy VANK elementów drewnianych posiadają ekologiczny certyfikat FSC ?

 • ✅ w mobilnych boksach akustycznych oferują okładziny wykonane z biodegrowalnego, organicznego materiału?, którym jest łąkowa mieszanka kwiatów na podkładzie wykonanym w 100% z lnu
 • ✅ boksy z ekspozycji VANK, po targach, zostaną przekazane  Fundacji, która organizuje koncerty i wspiera młodych artystów ?Mobilne boksy akustyczne VANK na targach wnętrz Warsaw Home & Contract
 •  ✅ Doceniam, też VANK za wdrążenie m.in jednej z zasad zrównoważonego rozwoju, czyli Rehome = znajdź nowy miejsce, dla przedmiotu, obiektu, oddaj (sprzedaj) komuś kto zrobi z tego użytek ?

Dziękuję wszystkim wystawcom, przedstawicielom powyższych firm, z którymi miałam okazję porozmawiać na targach wnętrz Warsaw Home & Contract, za spotkanie, za podzielenie się fachową wiedzą i w szczególności dziękuję za podejmowanie konkretnych działań na rzecz ochrony Natury?.

Jeśli znasz i polecasz inne polskie marki, które aktywnie wdrażają w swoich firmach działania prośrodowiskowe to podziel się nimi w komentarzu pod tym artykułem.

W trakcie targów Warsaw Home & Contract było wielu polskich wystawców i producentów z branży wyposażenia wnętrz. W kolejnej części artykułu przedstawię listę kilkunastu firm, których poszczególne produkty zwróciły moją uwagę. Mam nadzieję, że Was również zainspirują!

Czytaj dalej: ? https://www.doschastudio.pl/nowosci-w-architekturze-wnetrz-prosto-z-najwiekszych-targow-wyposazenia-wnetrz-czesc-2/

? Chcesz być na bieżąco? Zapraszam do polubienia mojego fanpage, gdzie znajdziesz wiedzę i inspiracje związane z Architekturą & Naturą  ? https://www.facebook.com/architektura.natura

?Architekt Wnętrz Julia Chalimoniuk-Dombrowska z Gdyni?

 

 

 

 

Previous

Ponadczasowe trendy we wnętrzach. Jak pandemia Covid-19 wpłynęła na zmiany we wnętrzach mieszkań i domów?

Next

Nowości w architekturze wnętrz – prosto z największych targów wyposażenia wnętrz – część 2

Dodaj komentarz

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén