Na największych biznesowych targach wyposażenia wnętrz w Polsce, Warsaw Home & Contract wśród 665 wystawców, w tym roku moją szczególną uwagę zwróciło kilka firm, które podejmują działania na rzecz ekologii.??
W drugiej części tego artykułu przedstawię też ciekawe produkty do urządzania wnętrz z asortymentu polskich marek (oraz kilku zagranicznych).
Właśnie urządzasz wnętrze swojego domu?? Planujesz remont? Szukasz inspiracji? Jeśli TAK to zapraszam do lektury!
W architekturze wnętrz od kilku lat dostrzegam pozytywną zmianę przy projektowaniu na myślenie o Naturze?, ochronie środowiska, ponownym użyciu materiałów i sprzętów, a także silne zainteresowanie lokalnymi wyrobami oraz wspieranie firm produkujących w Polsce.
Poniżej TOP 7* polskich marek, z tegorocznych targów wnętrz – Warsaw Home & Contract, które podejmują aktywności na rzecz ochrony Natury?.
*Kolejność jest alfabetyczna
Rzemieślnicy z Łańcuta tworzący nowoczesne elementy wyposażenia wnętrz ze sklejki profilowanej, takie jak modułowe panele ścienne i sufitowe oraz meble i akcesoria.
- ✅ doceniam ich produkty za trwałość i przemyślany, ponadczasowy design
- ✅ projektanci z Bester Studio w ściennych panelach modułowych dobrze przemyśleli możliwość ich demontażu (bez niszczenia) i przeniesienia np. do nowego biura, domu lub odsprzedaży
- ✅ modułowe panele są tak zaprojektowane, że można je łatwo i szybko zamontować i zdemontować (do ściany jest przykręcona płyta i do niej montowane panele na kliki)
- ✅ panele można też podświetlić
- ✅ Bester-Sklejki posiada certyfikat Forest Stewardship Council ® (FSC). Oznacza to, że wykorzystuje surowce, które pochodzą z lasów prawidłowo zarządzanych i innych źródeł kontrolowanych, spełniających najwyższe standardy??
- ✅ cenię, za wdrążenie w projektach m.in. jednej z zasad zrównoważonego rozwoju, czyli Reuse = UŻYJ powtórnie, wybieraj rzeczy wielorazowe, dobrej jakości, tak by długo służyły ?
Producent płyt meblowych z Lublina.
- ✅ na targach firma Forner zaintrygowała mnie fornirem z odpadów drzewnych oraz super cienkimi blatami kompaktowymi (o minimalnej grubości 1 cm)
- ✅ kolekcja Forrest jest to płyta wykonana w 100% z drewna z recyklingu ?
- ✅ dodatkowo firma Forner, w trosce o środowisko, dąży do jak najmniejszej emisji CO2, dlatego od połowy 2021 r., zakład zasilają dwie instalacje fotowoltaiczne
- ✅ jako firma posadzili też 600 dębów i planują kolejne zasadzenia ?
- ✅ doceniam, za wdrożenie w serii Forrest m.in. jednej z zasad zrównoważonego rozwoju – Recycle = UTYLIZUJ, czyli segreguj tak by elementy z pierwotnego przedmiotu mogły zostać powtórnie przetworzone. ?Stoisko Forner na targach wnętrz Warsaw Home & Contract (fot. z strony Forner)
Luksusowa marka tekstyliów z włókna alpaki, stara się łączyć tradycję i kunszt ręcznej pracy z nowoczesnym designem. Firma założona przez Magdalenę Kot-Kyriazis. Produkcja odbywa w Krośnie.
- ✅ produkty MyAlpaca są ekologiczne? niezwykle miłe w dotyku, ciepłe i delikatne dla skóry
- ✅ przedmioty z włókien alpaki są idealne dla alergików, astmatyków
- ✅ wełna z alpaki jest termoregulacyjna i odprowadza wilgoć. Jest aż sześciokrotnie cieplejsza i trzykrotnie trwalsza od wełny owczej?
- ✅ wełnę alpak pozyskuje się wyłącznie poprzez coroczne strzyżenie zwierząt ?
- ✅ kołdry i poduszki w MyAlpaca są robione ręcznie w Polsce z dbałością o każdy szczegół, z wykorzystaniem
tradycyjnych technologii cechu kołdrzarstwa - ✅ doceniam, że firma MyAlpaca stara się uchronić od zapomnienia artystyczne rzemiosło tworząc przy tym produkty ekskluzywne, zdrowe i piękne
- ✅ etui podróżne na kołdrę jest uszyte z tkaniny?, wykończonej elegancką lamówką, zaprojektowane przez Magdalenę Komar
- ✅cenię nowoczesne podejście projektantki – wzorów na poszewkach MyAlpaca – Bärbel Dressle, do klasycznego motywu toile de jouy (są to sielankowe sceny rodzajowe). Projektantka stworzyła (opierając się na logo z alpaką wykonane przez Beza Projekt) wzór Toile de MyAlpaca, w którym, w sielskiej scenerii, wśród natury odpoczywają alpaki.
Paged Meble to polska marka, której tradycje meblarskie sięgają 1881 roku. Jest jednym z wiodących producentów mebli w Europie i jednym z nielicznych na świecie, wytwarzającym meble gięte.
- ✅ podziwiam piękny design, ergonomię i precyzję w wykonaniu mebli
- ✅ firma aktywnie działa na rzecz środowiska ??, jak sami o sobie mówią – Od 140 lat działamy tak, aby minimalizować straty oraz równoważyć stan zasobów, które pozyskujemy. Traktujemy środowisko jako całość i dbamy o nie na wielu poziomach jednocześnie.
- ✅ doceniam to, że firma dba o najwyższą jakość produktów, tak by meble służyły przez wiele lat
- ✅ co cenne, meble są wytwarzane z drewna z certyfikatem FSC®* popieranym przez główne organizacje ekologiczne na świecie ??.
Marka z Podlasia założona przez Zofię Srumiłło-Sukiennik i Sławomira Sikorskiego. Jak piszą o sobie – Tworzymy meble i akcesoria, w których unikatowy, rękodzielniczy sznyt łączymy z rzeźbiarską formą i współczesnym dizajnem. Nie podążamy za trendami – kreujemy własny styl. Ten styl to Modern Folklore.
- ✅ doceniam za ponadczasowe rzemiosło, podane w nowoczesnej formie
- ✅produkty maksymalnie polskie, regionalne
- ✅zaimponowała mi Ich pasja do dobrego designu i szacunek do lokalnych tradycji
- ✅podziwiam nowoczesne podejście do technik rękodzielnictwa ludowego
- ✅ powrót do tradycyjnych, lokalnych materiałów, przy zachowaniu współczesnych standardów i wykorzystaniu najnowszych technologii są jednym z istotnych sposobów
projektowania ekologicznego? - ✅ meble mają przemyślaną w każdym detalu konstrukcję i są wykonane ręcznie w duchu slow designu, z dbałością o każdy element
- ✅wyróżniająca się ekspozycja? na targach połączonego stoiska SPLOT z marką tkanin Splot (zobacz ?)
Marka ręcznie tkanych kilimów założona przez Przemysława Cepka. Firma Splot łączy najlepszą tradycję polskiego rękodzieła z nowoczesnym i odważnym wzornictwem.
- ✅ imponujące jest to, że w czasach masowej produkcji, tkaniny Splot są wykonane ręcznie
- ✅ każdy kilim ma metkę z nazwiskiem projektanta/ki, tkacza/ki
- ✅ kilimy są zapakowane w specjalny płócienny worek do transportu i przechowywania, a wełnę zabezpiecza ekologiczna lawenda z Podlasia?
- ✅ wyróżniająca się ekspozycja, na targach wnętrz Warsaw Home & Contract , połączonego stoiska marki Splot z firmą SPLOT?
?.?. Co łączy markę SPLOT z firmą Splot?
Zupełnie przypadkiem nazwa powstała w głowach założycieli tych dwóch marek (co za splot okoliczności ?). Jako, że obie firmy wierzą w współpracę?, to w tym duchu powstał kilim Weranda (projektu Zofii ze SPLOTU i wykonany przez tkaczki ze Splotu)
Zespół architektów, inżynierów i rzemieślników. Projektują zrównoważone obiekty (panele ścienne, przegrody, boksy akustyczne) dla domów, biur i przestrzeni publicznych. Jak sami o sobie mówią –Wierzymy, że produkty powinny być zaprojektowane i wykonane z myślą o ograniczaniu konsumpcji surowców.
- ✅ zachwyciła mnie kolekcja z eko paneli, wykonanych z włókniny pochodzącej z butelek PET z recycligu ??Eko panele VANK powstają z recyclingu butelek PET
- ✅ spodobał mi się sprytny i prosty sposób łącznia poszczególnych przegród na długi suwak, dzięki temu połączenie zachowuje elastyczność (= ściankę można ustawić pod dowolnym kątem)
- ✅ firma VANK resztki z wykrojów wykorzystuje do produkcji mniejszych elementów ?lub przekazują organizatorom warsztatów sensorycznych dla dzieci?
-
✅ cenię to, że firma VANK myśli o możliwości recyklingu elementów użytych w produktach już w procesie projektowania przewidując możliwość łatwego rozkładania na części?
-
✅dostawcy VANK elementów drewnianych posiadają ekologiczny certyfikat FSC ?
- ✅ w mobilnych boksach akustycznych oferują okładziny wykonane z biodegrowalnego, organicznego materiału?, którym jest łąkowa mieszanka kwiatów na podkładzie wykonanym w 100% z lnu
- ✅ boksy z ekspozycji VANK, po targach, zostaną przekazane Fundacji, która organizuje koncerty i wspiera młodych artystów ?Mobilne boksy akustyczne VANK na targach wnętrz Warsaw Home & Contract
- ✅ Doceniam, też VANK za wdrążenie m.in jednej z zasad zrównoważonego rozwoju, czyli Rehome = znajdź nowy miejsce, dla przedmiotu, obiektu, oddaj (sprzedaj) komuś kto zrobi z tego użytek ?
Dziękuję wszystkim wystawcom, przedstawicielom powyższych firm, z którymi miałam okazję porozmawiać na targach wnętrz Warsaw Home & Contract, za spotkanie, za podzielenie się fachową wiedzą i w szczególności dziękuję za podejmowanie konkretnych działań na rzecz ochrony Natury?.
Jeśli znasz i polecasz inne polskie marki, które aktywnie wdrażają w swoich firmach działania prośrodowiskowe to podziel się nimi w komentarzu pod tym artykułem.
W trakcie targów Warsaw Home & Contract było wielu polskich wystawców i producentów z branży wyposażenia wnętrz. W kolejnej części artykułu przedstawię listę kilkunastu firm, których poszczególne produkty zwróciły moją uwagę. Mam nadzieję, że Was również zainspirują!
Czytaj dalej: ? https://www.doschastudio.pl/nowosci-w-architekturze-wnetrz-prosto-z-najwiekszych-targow-wyposazenia-wnetrz-czesc-2/
? Chcesz być na bieżąco? Zapraszam do polubienia mojego fanpage, gdzie znajdziesz wiedzę i inspiracje związane z Architekturą & Naturą ? https://www.facebook.com/architektura.natura
1 Pingback