Za oknem mrok, w kominku trzeszczy ogień i pomarańczowym blaskiem rozświetla salon, siedzę zawinięta w puszysty, ciepły koc, z kubkiem aromatycznej herbaty i zastanawiam się jak pandemia koronawirusa wpłynęła na wnętrza i jak zmieniło się znaczenie domu?
Rok pandemii, był czasem zmiany dla większości, w wielu aspektach życia. Dom stał się wielofunkcyjnym miejscem dla dorosłych i dla dzieci. Wielu z nas, z dnia na dzień, musiała zupełnie przeorganizowała swoją codzienną przestrzeń. Nagle zostaliśmy sprowokowani do stworzenia w domu funkcjonalnego biura, miejsc do zdalnego nauczania, ćwiczeń, odpoczynku i… do pieczenia chleba ?(pamiętacie jak na początku pandemii ze sklepów zniknęły drożdże, a wielu domach roznosił się zapach świeżego pieczywa?). W trakcie pandemii spędziliśmy niewyobrażalnie dużo czasu w domu i dlatego tak bardzo go doceniliśmy.
Co stało się istotne we wnętrzach?
#1 Natura w domu
Co się zmieniło na rynku nieruchomości od czasów pandemii? Sprzedają się domy z ogrodami, większe mieszkania i podstawą przy kupnie nowego mieszkania stał się też… balkon. Tak, w momencie izolacji, gdy zalecane było zostanie w domu lub w trakcie kwarantanny, balkon stał się dodatkową i tak bardzo pożądaną przestrzenią . W czasie szerzącej się epidemii Covid-19, kiedy zamknięto większość publicznych miejsc, a w pewnym momencie nawet zakazano wstępu do lasu (!), zaczęliśmy doceniać i tworzyć zielone kąciki w domu. Tutaj świetnie się sprawdzają wszelkiego rodzaju kwietniki, stojaki, czy półki na rośliny.
Do wiszących kwietników (np. polskiej firmy Bujnie), instalacji na ściany lub półki polecam filodendron pnący, ponieważ jest to gatunek łatwy w uprawie, dobrze znosi nawet okresowe przesuszenie i można go umieścić nawet pokoju od strony północnej czy w zacienionej części wnętrza. Dodatkowo pięknie się rozrasta zarówno w dół, jak i w górę (potrafi piąć się po gładkiej ścianie).
Kwiaty doniczkowe będą stanowić uzupełnienie wnętrza, ożywią i kojąco zadziałają na nasze zmysły. Przy wyborze doniczek do wnętrz dobrze jest przyjąć zasadę np. zdecydować się na jeden-dwa kolory, rodzaje osłonek, dzięki temu zbiór, pomimo różnych gatunków, będzie tworzył spójną całość.
Co zrobić jeśli uwielbiasz naturę, ale masz ciemne mieszkanie lub szukasz bezobsługowego systemu?
Patrzenie na zieleń, naturę pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Alternatywą na wprowadzenie natury do wnętrz jest otoczenie się motywami roślinnymi, zwierzęcymi, które mogą się pojawić jako detale na zasłonach, miękkich poduszkach, narzutach, dywanach, tkaninach, dodadzą wnętrzom, charakteru i spójności. Polecam produkty polskiej firmy Las i Niebo, w której znajdziesz dekoracje do wnętrz z rysowanymi i malowanymi roślinami i ptakami.
Jeśli szukasz rozwiązania do pomieszczeń bez okien, ciemnych korytarzy to polecam rośliny stabilizowane, czyli zakonserwowane tak, że dzięki temu zachowują kolor, kształt i nie wymagają podlewania.
Jeśli ten wątek Cię zaintrygował to zapraszam do mojego artykułu, z którego dowiesz się więcej o roślinach do ciemnych wnętrz, nawet tych bez okien! ? https://www.doschastudio.pl/jakie-rosliny-stosowac-do-lazienki-bez-okna-i-ciemnych-przestrzeni-czy-mech-sprawdzi-sie-w-projektach-wnetrz/
#2 Domowe biuro
Wiele firm już dziś ogłosiło, że będą chciały wprowadzić hybrydowy tryb pracy lub całkiem zrezygnować z wynajmowania biur dla pracowników. Co oznacza, że nawet po zakończonej pandemii nadal będziemy mieć potrzebę posiadania przestrzeni do pracy w domu.
Jak zorganizować miejsce do pracy w domu? Idealnie jest wydzielić pokój lub miejsce, które będzie służyło tylko do pracy. Istotne jest by zadbać o ergonomię swojego stanowiska pracy, czyli:
- pracować przy biurku lub stole (a nie z kanapy)
- siedzieć na krześle z podłokietnikami, tak by podczas pisania łokcie miały podparcie
- do laptopa podłączyć monitor, by ekran był na wysokości wzroku
- alternatywnie można dokupić regulowaną podstawę pod laptopa, która też wyżej uniesie ekran
- najlepiej by miejsce do pracy było blisko okna
- oświetlenie dodatkowe – w domu najlepiej sprawdza się ciepła barwa światła, jednak do pracy najlepsze jest zimne światło (około 6000 K), ponieważ pomaga się skoncentrować
- w trakcie telekonferencji lepiej sprawdzi się oświetlenie w postaci lampki na biurku, niż tylko górne, ponieważ łagodnie oświetli twarz
Dobrze, też w domowym biurze otoczyć się roślinami, które oczyszczają powietrze i wpływają na dobre samopoczucie. Amerykańscy naukowcy 😉 już w latach 70tych przeprowadzili badania wpływu roślin na oczyszczanie powietrza. Okazało się, że najefektywniejsza jest dracena odwrócona, skrzydłokwiat i chryzantema wielokwiatowa, nawet już kilka kwiatów potrafi oczyścić nawet do 70% zanieczyszczeń z powietrza.
#3 Recycling, meble z odzysku, eko-design
Coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę na środowisko. Patrzymy na skład jedzenia, kosmetyków (czy mają certyfikat Cosmos i Ecocert). Silniejsze stają się mikro-ekotrendy, takie jak korzystanie z materiałowych toreb i wybieranie produktów bez opakowań, co pozwala na zmniejszenie ilości plastiku używanego podczas zakupów.
Świetnie w takie ekologiczne trendy wpisuje się działanie gdańskiej rękodzielniczki Joanki-Z, która z niechcianych i nieużywanych już tekstyliów, szyje nerki, portfele i dzięki temu przedłuża ich życie. Korzysta też z materiałów takich jak korek, papier wodoodporny, które wyprodukowano w odpowiedzialny ekologicznie sposób.
Czy takie zmiany widać też we wnętrzach?
Tak, po wielu latach mody na minimalizm we wnętrzach pojawiło się miejsce na przedmioty z odzysku, wiekowe meble z duszą, które umiejętnie zestawione z nowymi elementami nadają wnętrzom charakteru.
Popularne jest też korzystanie z portali, na których można sprzedać lub oddać meble, dzięki temu zyskują swoje drugie życie. Przy remoncie mieszkania warto też zastanowić się, czy wymiany wymagają całe meble np. w kuchni, a może korpusy są w dobrym stanie i zmiana samych frontów zupełnie odmieni wnętrze?
Innym prostym zabiegiem nadania meblom nowego życia jest zmiana w nich uchwytów. Tutaj bardzo ciekawą, polską marką jest pap deco, w której wytwarzane są mosiężne uchwyty, które niejednokrotnie przypominają rzeźby.
Można też znaleźć pracownie, takie jak Kamebleon, które starym meblom nadają nowe życie, poprzez zmianę koloru a czasem też nadając nowe funkcje np. tworząc stoliki ze starych szuflad, które dzięki starym szyldom i zamkom stają się oryginalnym dodatkiem do wnętrza. Mebel może pełnić rolę pomocniczego stolika lub oryginalnego kwietnika.
#4 Lokalność
Coraz bardziej doceniamy lokalne marki i firmy. W trakcie pandemii w wielu osobach zrodziła się potrzeba pomocy i solidarności z lokalnymi przedsiębiorcami. W mediach społecznościowych powstała cała kompania pod hasztagiem #wspierampolskiemarki, której ideą było korzystanie z polskich lokalnych producentów i usług, pomogło to przetrwać wielu biznesom.
Idea korzystania z lokalnych materiałów i produktów jest też blisko związana ze zrównoważonym rozwojem, którego podstawą jest takie działanie, aby zaspokajanie potrzeb obecnego pokolenia nie zabierało szansy na zaspokojenie tych samych potrzeb przyszłym pokoleniom.
„Na obecnym poziomie cywilizacyjnym możliwy jest rozwój zrównoważony, to jest taki rozwój, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie.” (raport Światowej Komisji ds. Środowiska i Rozwoju „Nasza wspólne przyszłość)
Siostry z trójmiejskiej pracowni Mamy Wenę pokazują, że bycie eko jest łatwe i ciekawsze niż większość z nas myśli. Zorganizowały mnóstwo kreatywnych warsztatów, a w czasie pandemii ich biznes prawie zupełnie stanął. Jeśli masz ochotę zrobić coś twórczego, ekologicznego i dobrego dla siebie i przy okazji wesprzeć małą, polską firmę to polecam Ci kameralne warsztaty np. z przygotowywania naturalnego szamponu czy ekoprania w Mamy Wenę lub zakup bonu na prezent lub dla siebie na przyszłość.
W swoich projektach wnętrz umieszczam i polecam polskie marki, które zwracają uwagę jakością wykonania i dbałością o detale. Myślę że, warto mieć świadomość skąd pochodzą przedmioty, które kupujemy i w miarę możliwości szukać ich lokalnie, tak by ich produkcja i transport miały jak najmniejszy wpływ na środowisko.
Meble trójmiejskiej firmy TAMO zachwycają prostotą, elegancją i detalem. W projekcie wnętrza sypialni w Gdańsku zastosowałam komodę i stolik nocny z serii XO z manufaktury TAMO, które dzięki przeskalowanym, okrągłym uchwytom doskonale łączą się z wertykalny rytmem frontów. Forma okręgu pojawia się też w oświetleniu i okrągłych kwietnikach z polskiej firmy bujnie dzięki temu wnętrze nabiera spójności.
Na koniec warto jeszcze raz podkreślić, że dom w trakcie pandemii zyskał jeszcze większe znaczenie niż dotychczas. Wcześniej był tylko częścią życia, a większą część dnia spędzało się w miejscu pracy, na dojazdach, na spotkaniach. Dodatkowe zajęcia, imprezy i różnego typu wydarzenia sprawiały, że dla wielu z nas dom był miejscem tylko na sen i relaks. Pandemia koronawirusa spowodowała, że mieszkania stały się wielofunkcyjnymi miejscami, dlatego dobrze jest zadbać o swoją najbliższą przestrzeń, w której spędzamy wiele godzin i otoczyć się trwałymi, naturalnymi materiałami, które nadadzą przytulny klimat naszym wnętrzom.
Zadbaj o komfort w domu i wydziel w nim strefy, które pozwolą na oddzielenie pracy i odpoczynku. Otocz się naturalnymi materiałami, takimi jak drewno, kamień, organiczne, przyjemne tkaniny oraz roślinami?, które dobrze wpływają na samopoczucie. Dbaj o środowisko, swoje najbliższe otoczenie i korzystaj z polskich materiałów i lokalnych usług.
Czujesz, że wnętrze Twojego mieszkania, domu potrzebuje zmian? Jeśli tak to zapraszam do kontaktu.
➡?Architekt Wnętrz Julia Chalimoniuk-Dombrowska?
➡? 515 701 136
➡Chcesz być na bieżąco? ????????? ?? ?????????? ?????? ??????? ➡ https://www.facebook.com/architektura.natura
Dodaj komentarz