Dużym wyzwaniem było urządzenie pokoju nastolatka, który lubi podróże i interesuje się wieloma rzeczami, a jego osobowość dopiero się kształtuje. Główną rolę gra tutaj wielkoformatowa mapa świata, która dodaje wnętrzu wyrazu. Wydruk jest w stylu vintge, w ciepłych kolorach, co przełamuje szaro-brązową kolorystykę zabudów, która nawiązuje do istniejącej stolarki. W strefie wypoczynku pojawia się też mapa nieba, która ze ściany zawija się na sufit. 

W pokoju była już ciemna podłoga i stolarka, nowe elementy nawiązują do tej kolorystyki, a rozjaśnia je półmatowa szarość lakierowanych frontów oraz ożywiają dodatki w różnych odcieniach czerwieni i nowoczesny neon – Enjoy!

W pokoju wyróżniłam cztery strefy :

  1. Strefa do nauki – z długim blatem tuż pod oknami dachowymi, na który swobodnie można rozłożyć książki i zeszyty, ale też jest miejsce na laptop lub komputer stacjonarny. Ściana nad blatem została pomalowana farba magnetyczną, która dodatkowo chroni ścianę przed zabrudzeniami, ale też daje możliwość przyczepiania na niej zdjęć, notatek czy magnesów z podróży. Biurko łączy się z projektowana na zamówienie zabudową meblową, gdzie większość półek jest zamknięta a część otwarta, tak by mieć łatwy dostęp do podręcznych materiałów. W blacie biurka wycięte są otwory, tak by powietrze z grzejnika mogło swobodnie cyrkulować, a kable chować się pod biurkiem.
  2. Strefa wypoczynku wyróżnia łóżko w wytapicerowanej wnęce. Zabudowa kryje w sobie, w dolnej szufladzie, dodatkowy materac na nocowanie przyjaciół. Przedłużeniem łóżka jest tapicerowane siedzisko z sekretnym schowkiem pod spodem, dostępnym po podniesieniu klapy Pojawia się też tu czerwony kinkiet, na regulowanym ramieniu, zamocowana bezpośrednio na ścianie i wnękowa półka na książki.
  3. Strefa przechowywania – duża trzy skrzydłowa szafa tuż przy wejściu do pokoju, dzięki dwóm lustrzanym frontom powiększa optycznie najwęższą część pokoju, we wnętrzu znajduje się miejsce zarówno do wieszania rzeczy jak i pojemne, wygodne szuflady. Pozostałe przedmioty są ukryte w zabudowie  naprzeciwko. Gdzie powstała też gablota na medale ze sportowych imprez, a także na kolekcję pojazdów.
  4. Strefę gracza – najważniejsza ? (przynajmniej zdaniem młodego Klienta). W zabudowie meblowej powstała fornirowana wnęka na telewizor, do którego można podłączyć playstation i rozsiąść się wygodnie na siedzisku wypełnionym kulkami tzw. fatboy. Do biurka też został wybrany fotel gracza, który dzięki wielu regulowanym elementom można dostosować do wymiarów nastolatka. 

Jak dodać wnętrzu pokoju nastolatka charakteru?

Ciekawym, uniwersalnym, elementem ożywiającym pokój może być mapa świata w formie tapety, naklejki ściennej czy plakatu, będzie pełniła role edukacyjną, ale też dekoracyjną (czytaj więcej).

W tym wnętrzu główną rolę grają dwie mapy – wielkoformatowa w stylu retro i wyjątkowa mapa nieba zamówiona w polskiej firmie Strellas (również wyprodukowana w Polsce). Mapa jest personalizowania, więc odpowiada obrazowi nieba z dnia narodzin mieszkańca tego pokoju, zostały też dodane nazwy gwiazdozbiorów, dzięki temu leżąc na łóżku można nauczyć się nazw poszczególnych konstelacji. W strefie wypoczynku też pojawia się zegar, który przypomina księżyc. Jeśli szukasz innych kosmicznych dodatków do wnętrz to zajrzyj tutaj.

Pokój ożywia neon „enjoy”, wykonany na zamówienie, w polskiej firmie Twórczywo, jest to dodatkowe, subtelne oświetlenie, które można wyłączyć korzystając z aplikacji na komórkę, co bardzo spodobało się młodemu użytkownikowi pokoju.

Urządzając pokój nastolatka dobrze jest porozmawiać zarówno z jego Rodzicami, ale też z nim samym i w jakimś stopniu wsiąść pod uwagę jego pragnienia.  Warto pamiętać, że zainteresowania i pasje nastolatka dopiero się kształtują i mogą się wielokrotnie zmieniać, dlatego polecam neutralną bazę, w postaci mebli, która uzupełnią dodatki zgodne z aktualnymi pasjami i ulubionymi kolorami.

Jeśli szukasz projektanta wnętrz to zapraszam do kontaktu!
➡Architekt Wnętrz Julia Chalimoniuk-Dombrowska
 www.facebook.com/architektura.natura/

➡ julia@doschastudio.pl
? 515 701 136