Doscha STUDIO Architektura & Natura

inspiracje, projekty i porady z zakresu projektowania wnętrz, dodatków oraz mebli inspirowanych naturą

Jakie rośliny stosować do łazienki bez okna i ciemnych przestrzeni? Czy mech sprawdzi się w projektach wnętrz?

Łazienka z mchem poduszkowym Projekt: Doscha STUDIO Julia Chalimoniuk-Dombrowska

W gorące, duszne popołudnie, wchodzę do przyjemnie chłodnego, ciemnego wnętrza, gdzie na ściany, część sufitu i podłogi pokrywają, w różnych odcieniach zieleni, instalacje roślinne, subtelnie podkreślone światłem. Czuję intensywny zapach, który przywodzi mi na myśl mokry, las chwilę po ulewnym deszczu. Patrzę na naturalne, piękne rośliny utrwalone w swoim najlepszym momencie i mam wrażenie, że czas tu jakby się zatrzymał. 

 
 

Obraz z mchu, paproci, naturalnego drewna Projekt i realizacja: Dominika Cempel Atelier Mchu

Na temat mchu, stosowanego we wnętrzach mieszkań, domów i biur, napisano już tak wiele, jednak trudno natrafić na niektóre praktyczne informacje. Wybrałam się do gdyńskiej pracowni Atelier Mchu, by dowiedzieć się jak najwięcej od specjalisty i praktyka w tej dziedzinie. Pani Dominika (właścicielka Atelier Mchu), już w kilku pierwszych minutach rozmowy, otwarcie mówi o tym co może Klientów zaskoczyć i na co powinno się zwrócić uwagę planując zastosowanie takich roślin w domu. 
Czego dowiesz się z tego tekstu? Poznasz odpowiedzi na 5 pytań:
Jaki mech najlepiej stosować i dlaczego?
 
Czy mech stabilizowany jest żywy?
 
✅ Gdzie najlepiej umieścić instalację, obraz z mchu?
 
Jak dbać o kompozycje z roślin stabilizowanych?
 
Jakie jeszcze rośliny można stosować w ciemnych wnętrzach?
 
 
?Jaki mech jest najpopularniejszy i dlaczego?
 
Najbardziej oryginalny i zjawiskowy jest mech leśny, który w zależności od kraju z którego pochodzi, ma różnorodną strukturę, barwę i grubość. Wszystkie mchy poduszkowe są barwione i mogą mieć różnorodne odcienie zieleni, ale też inne kolory. 

Obraz z mchów poduszkowych Projekt i realizacja: Dominika Cempel Atelier Mchu

Najpopularniejszy jest mech leśny w odcieniach naturalnej zieleni, z niego powstają kompozycje, które wyglądają jak wycinek lasu. Mech ma bardzo dużo gatunków, przykładowo mech paprociowy idealnie nadaje się do naturalnych kompozycji.

Mech paprociowy

Ze Skandynawii importowane są głównie porosty – chrobotki, na które była moda kilka lat temu. Obecnie projektanci szukają bardziej nowoczesnych rozwiązań, a w większej skali mech poduszkowy, daje szersze możliwości. 

Mech chrobotek w zestawieniu materiałów 

Chrobotkiem warto uzupełnić kompozycje,  ponieważ jest higroskopijny (=ma zdolność pochłaniania wilgoci). Dzięki temu wiemy kiedy powietrze w pomieszczeniu robi się za suche, ponieważ chrobotek staje się sztywny, niczym rafa koralowa, wtedy jest to znak, że trzeba je nawilżyć. Taka informacja przydaje się  w szczególności w sezonie grzewczym oraz w klimatyzowanych mieszkaniach i biurach.
Warto dbać o odpowiedni poziom wilgoci we wnętrzach, ponieważ nawilżone powietrze jest korzystne dla naszego zdrowia i samopoczucia, ale też dla naszych mebli czy podłóg.

Kompozycja z mchu poduszkowego, uzupełniona (na obrzeżach), chrobotkiem Projekt: Atelier Mchu

 
Kompozycje z elementami mchu chrobotka są chętnie stosowane w łazienkach, ponieważ tam jest duży poziom wilgoci i dzięki temu porost jest zawsze miękki i nawilżony. Inaczej jest w biurowcach, gdzie temperatura jest zmienna, tam dodatkowo stosuje się elektroniczne nawilżacze powietrza, tak by mikroklimat dla pracowników był lepszy i przy ściana wyglądała świeżo.
 
 
Mchy leśne są fantastyczne, ponieważ są różnorodne, pod względem koloru, rozmiarów grubości. Mech poduszkowy, może mieć nawet do 10 cm grubości, ma różne wrosty, które powodują, że praca staje się oryginalna i ciekawa. Można uzyskać efekt wycięcia kawałka lasu, ze wszystkim elementami, które tam rzeczywiście rosną. 

Mech w naturze

Mech poduszkowy z wrostami w doniczkach Projekt: Dominika Cempel Atelier Mchu

? Czy mech stosowany we wnętrzach jest żywy?

Mech naturalnie rośnie w lasach, w kompozycjach najczęściej jest używany ten pochodzący z północnej Francji lub Skandynawii.

 
Warto wiedzieć, że w Polsce, mech jest pod ochroną a jego zabieranie z lasu jest zabronione.
 
Mech jest zbierany, oczyszczony, a następnie przechodzi proces ustabilizowania, co oznacza, że jest zakonserwowany gliceryną, dzięki temu zachowuje kolor, kształt i nie wymaga podlewania.
 
Dodatkowo można go barwić, za pomocą naturalnych pigmentów, tak by podkreślać jego naturalny kolor lub nadać im zupełnie inny.

Można powiedzieć, że dla mchu i innych roślin stabilizowanych, czas się zatrzymał, ich naturalne piękno zostało utrwalone, dzięki temu mchy tak dobrze i naturalnie wyglądają w kompozycjach, we wnętrzach.

Różne rośliny stabilizowane w Pracowni Atelier Mchu

Rośliny stabilizowane w bistro Pobite Gary w Gdańsku Realizacja: Dominika Cempel Atelier Mchu

Gdzie warto umieścić instalację, obraz z mchu?
 
Mech lubi spokój ?, dlatego warto go umieścić w miejscu widokowym, unikając przejść, narożników i przestrzeni, które często się dotyka
 
Poleca się umieszczać kompozycje z mchu we wnętrzach zacienionych, położonych od północy, na ścianach na które, nie pada bezpośrednie, naturalne światło , ponieważ zbyt duża ekspozycja słoneczna może sprawiać, że mech będzie tracił, po jakimś czasie kolor. 
Obraz lub ścianę z mchem dobrze jest podświetlić punktowym oświetleniem, który wydobędzie walory materiałów.

Kompozycja z mchu Projekt i realizacja: Dominika Cempel Atelier Mchu

Podświetlona kompozycja z mchu Projekt i realizacja: Dominika Cempel Atelier Mchu

Każdy mech świetnie nadaje się do łazienki. Warto jednak zwrócić uwagę, by był umieszczony daleko od strefy bezpośredniego chlapania i dotyku.

Łazienka z mchem poduszkowym Projekt: Doscha STUDIO Julia Chalimoniuk-Dombrowska

 
 
?Jak dbać o kompozycje z mchu stabilizowanego?
 
 
Na co dzień mech jest bez obsługowy, ponieważ rośliny stabilizowane mają właściwości antystatyczne, czyli nie przyciągają kurzu.
  
Raz na jakiś czas, bardzo delikatnie, można odkurzyć kompozycję suszarką lub odkurzaczem (końcówką jak do tapicerki, na najniższych obrotach). Część roślin stabilizowanych czyści się pędzlem lub pióropuszem, ponieważ mają bardzo delikatną strukturę.
  
Warto jeszcze raz podkreślić, że zarówno chrobotek jak i mech na co dzień nie wymagają pielęgnacji, ani podlewania.
 
Jakie jeszcze rośliny można stosować w ciemnych wnętrzach, bez okien?
Rośliny stabilizowane są rozwiązaniem dla przestrzeni, w których jest zbyt ciemno by mieć tam naturalne, żywe okazy. Podobnie jak mech, są zakonserwowane gliceryną, dzięki temu są bezobsługowe i antystatyczne (=nie przyciągają kurzu).
Wybór wśród roślin tego typu jest ogromny – od traw, po przez algi wodne, amarantusy, papirusy… 

Rośliny stabilizowane Projekt i realizacja: Dominika Cempel Atelier Mchu

Pani Dominika z Atelier Mchu poleca szczególnie eukaliptusy, ponieważ są bardzo odporne.

Eukaliptus stabilizowany

 
 
Świetną opcją na wprowadzenie naturalnej zieleni do wnętrz są też kompozycje z mchu w doniczkach.
 
 

Mech w doniczkach Projekt i realizacja: Dominika Cempel Atelier Mchu

Drzewko Bonsai wykonane z roślin stabilizowanych Projekt i realizacja: Dominika Cempel Atelier Mchu

 
Warto pamiętać, że wiele roślin po zakonserwowaniu, ma bardzo ciemny odcień zieleni. Niektóre z roślin stabilizowanych, zaraz po umieszczeniu ich we wnętrzu wyglądają zjawiskowo, jak paprocie, jednak po pewnym czasie, jeśli mają za suche powietrze to mogą się podwijać.  
 
Mech w aranżacjach wnętrz jest materiałem ponadczasowym, ponieważ jest naturalny, nie udaje żadnego innego materiału. Dzięki procesowi konserwacji praktycznie nie trzeba o niego dbaćDlatego myślę, że będzie coraz bardziej popularny we wnętrzach.
Dodatkowo wszyscy potrzebujemy natury, zieleni a nie w każdym wnętrzu da się hodować prawdziwe kwiaty i tu odpowiedzią jest mech i rośliny stabilizowane, które są doskonałym rozwiązaniem dla przestrzeni w których jest zbyt ciemno a także dla osób które dużo wyjeżdżają i nie mają tyle czasu, aby dbać o naturalne roślinny. 
Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy mieć we własnym mieszkaniu, domu wycinek naturalnego lasu. W Internecie można zamówić tzw. panele z mchu, które mają ten sam kolor, tę samą wielkość poduszki i niczym się nie wyróżniają.
Jeśli szukasz unikatowego rozwiązania do swojego wnętrza to polecam zdecydować się na obraz wykonany przez artystę, który zakomponuje go w taki sposób, że będzie oryginalny i wnętrze Twojego mieszkania nabierze charakteru. 
 

Powyższy artykuł powstał na podstawie rozmowy z trójmiejską artystką – Dominiką Cempel z Atelier Mchu, która tworzy oryginalne kompozycje, do wnętrz domów i biur , z zakonserwowanego mchu i roślin, w których dąży do tego by uzyskać efekt wycięcia kawałka lasu.

Dziękuję za spotkanie i inspirującą rozmowę!

Pani Dominika Cempel z Atelier Mchu

Zastanawiasz się czy któreś z rozwiązań sprawdzi się w Twoim wnętrzu? Warto skonsultować się z architektem wnętrz.

Zapraszam do kontaktu!


➡Architekt Wnętrz Julia Chalimoniuk 
 www.facebook.com/architektura.natura/

julia@doschastudio.pl
? 515 701 136

 

Architekt Wnętrz Gdynia Julia Chalimoniuk-Dombrowska ? Projektowanie wnętrz z poszanowaniem natury?

Previous

Jak samodzielnie urządzić swoje wnętrze? Konsultacje z architektem wnętrz

Next

5 rozwiązań jakich unikać podczas urządzania wnętrza

2 Comments

  1. Zdecydowanie nie wszystkie rośliny nadają się do łazienki i warto o tym pamiętać 🙂 Bardzo ciekawy wpis!

Dodaj komentarz

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén