Zakup mieszkania jest jedną z najtrudniejszych decyzji w życiu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Lokalizacja

Wybór miejsca docelowego mieszkania to jedna z ważniejszych decyzji. Jak podjąć ją właściwie? Dobrym pomysłem jest spędzenie w swojej przyszłej okolicy czasu o różnych porach dnia. Warto sprawdzić czy w tej wybranej dzielnicy ulice się korkują np. pojechać stamtąd kilka razy do pracy i wrócić po południu, wybierając różne opcje dojazdu – raz samochód, a innym razem pojechać transportem publicznym.

Dobrze jest też sprawdzić co jest w okolicy naszego przyszłego mieszkania, zadać sobie kilka pytań np.:

  • Jak daleko są sklepy?
  • Jakie są usługi w okolicy?
  • Czy w pobliżu jest szkoła, siłownia, tereny zielone…?

Zwróć uwagę na swoje codzienne przyzwyczajenia i sprawdź czy odnajdziesz usługi odpowiadające na nie w Twojej przyszłej dzielnicy. Sprawdź też czy sklepy, kawiarnie, restauracje mają tendencje do otwierania się, czy zamykania, dzięki temu będziesz wiedzieć w jakim kierunku będzie się rozwijać Twoja okolica.

Warto też przed zakupem mieszkania sprawdzić jakie inwestycje są planowane w Twojej przyszłej dzielnicy. Zajrzyj do miejskich dokumentów planistycznych, takich jak miejscowy plany zagospodarowania przestrzennego i upewnij się, że w miejscu parku nie jest planowana wysoka zabudowa.

Strony świata

Kiedy masz już wybraną dzielnicą i inwestycję, który spełnia Twoje kryteria pod względem lokalizacji, ważną decyzją jest też wybór docelowego mieszkania. Jak wybrać to konkretne mieszkanie, które będzie odpowiadało Twoim potrzebom?

Warto zwrócić uwagę na jakie strony świata wychodzą okna w mieszkaniu. Bardzo korzystnym rozwiązaniem są okna wychodzące na dwie, przeciwległe strony budynku, ponieważ dzięki temu mieszkanie można bardzo łatwo przewietrzyć. Mieszkanie, którego okna wychodzą tylko na zachód lub południowy – zachód, będzie bardzo ciepłe i może być trudno uzyskać w nim obieg powietrza.

Układ mieszkania a strony świata Projekt: Doscha Studio Julia Chalimoniuk

Zwykle za najkorzystniejszy układ uznaje się, gdy okna sypialni wychodzą na wschód, dzięki czemu słońce budzi nas rano, a  po południu słońce jest w salonie, zlokalizowanym od zachodu.

Najlepszy układ pod względem stron świata:

  • Sypialnia – od wschodu, od północnego – wschodu
  • Sypialnia dzieci – południowy – zachód
  • Salon – od zachodu
  • Jadalnia – południowo – zachodnia
  • Kuchnia – od północy
  • Przedsionek, hol, łazienka – od północy

Układ mieszkania

Bardzo ważnym elementem przy zakupie mieszkania, jest zwrócenie uwagi gdzie na planie znajduje się wejście, ponieważ korytarz to metry, za które trzeba zapłacić tyle samo co za pozostałe pomieszczenia, a korzystamy z niego o wiele mniej. Generalnie zasada jest taka, że im bliżej środka mieszkania jest wejście, tym krótsze będą korytarze.

Układ mieszkania a wielkość korytarza Doscha Studio Julia Chalimoniuk

W mieszkaniu najważniejszy jest komfort, a ze względu na to, że jest to decyzja na dłużej, prześledź swoje obecne potrzeby, przyzwyczajenia i pomyśl o sobie w perspektywie kilku lat.  Zastanów się czy kuchnia razem z salonem będzie dla Ciebie najlepszą opcją. Połączenie tych pomieszczeń daje często wrażenie większej przestrzeni, ale gdy dużo gotujemy, warto zdecydować się na osobną kuchnią. Pomyśl o tym czy czasem pracujesz w domu i czy potrzebujesz osobnego pomieszczenia na biuro. 

Patrząc na rzut mieszkania od dewelopera warto również zwrócić uwagę na opisy i grubości ścian. Ściany konstrukcyjne, czyli nośne są grubsze od zwykłych ścianek działowych i ta informacja mówi nam o tym, które ściany można ewentualnie wyburzyć lub zmienić. Linia przerywaną na rzutach zaznacza się rzeczy istotne, pojawiające się w przestrzeni np. okna dachowe lub otwór na schody, jeśli mieszkanie jest dwukondygnacyjne. Chciałabym też zaznaczyć, że w prospektach reklamowych często wymiary szaf, stołów, foteli, sof są mniejsze niż rzeczywiste, standardowe wyposażenie. Dlatego bardzo istotne jest by zwrócić uwagę, czy w danym pomieszczeniu faktycznie jest np. miejsce na dużą szafę (gł. 60 cm), w szczególności dotyczy to korytarza i pokoi.

Planujesz zakup domu, mieszkania? Warto skonsultować się z architektem wnętrz, który pomoże w wyborze optymalnego mieszkania i dostosuje je do potrzeb. 

Zapraszam do kontaktu!


➡Architekt Wnętrz Julia Chalimoniuk 
 www.facebook.com/architektura.natura/

➡ julia@doschastudio.pl
📞 515 701 136