Przeglądam zdjęcia klimatycznych klatek schodowych, z rzeźbionymi poręczami, drewnianymi, skrzypiącymi schodami, subtelnym detalem pochwytu. Mają w sobie urok, ulotną magię i ponadczasowy styl. Zachwycają i nasuwają pytanie, jak współcześnie zaplanować i wykończyć klatkę schodową w budynku wielorodzinnym lub w domu, by nadać jej funkcjonalny i estetyczny charakter.
Na co warto zwrócić uwagę na etapie budowy schodów?
W trakcie planowania schodów na piętro domu warto zwrócić szczególną uwagę na wysokość pierwszego i ostatniego stopnia, tak by uwzględnić warstwę wykończenia, aby po położeniu podłogi schody miały równą wysokość. Jeśli jednak nie zostanie to dopilnowane może spowodować pracochłonne nadlewaniem lub skuwanie betonu, czasami różnice można jeszcze zniwelować na etapie wykańczania schodów.
Istotna też jest wysokość stopni. Przyjmuje się, że wygodne stopnie mają wysokość 15 – 17 cm, na 25-32 cm głębokości. Architekci obliczają ten stosunek według wzoru określonego w prawie budowlanym 2h + s = 60 do 65 cm (s = szerokość stopnia, h = wysokość stopnia). Maksymalna wysokość stopni między kondygnacjami to 19 cm, wyższe stopnie stosuje się tylko do pomieszczeń mało używanych, jak piwnice czy strych.
Kolejną kwestią jest zaplanowanie rozmieszczenia oświetlenia na klatce schodowej na etapie prac budowlanych, tak by klatka była równomiernie i jasno doświetlona. Najczęściej na ścianach montuje się dekoracyjne kinkiety. Istotne jest by były zamontowane powyżej linii wzroku dorosłej osoby, i aby dawały rozproszone światło, które równomiernie oświetli przestrzeń. Na dużych klatkach schodowych można zastosować oświetlenie wiszące, w postaci kilku dekoracyjnych opraw zawieszonych na różnych wysokościach pod sufitem, w sposób równomierny oświetlą i dodatkowo ozdobią przestrzeń.
Dodatkowo warto zastosować oświetlenie montowane w stopniach lub nad nimi na ścianie, pamiętając by światło było skierowane bezpośrednio na stopnie lub było rozproszone, tak by nie powodować olśnienia wchodzącej osoby. Trzeba też zwrócić uwagę by zastosowano tzw. przełącznik schodowy, który umożliwia włączenie światła na dole schodów i wyłączenie na górze.
Jakim materiałem wykończyć schody?
Przed wyborem materiału na schody, warto zastanowić się nad charakterem wnętrz i wybrać materiał, który będzie podkreślał klimat domu. Tak jak wspominałam na początku, materiał wykończeniowy na schody żelbetowe powinien być wybrany przed ich wylaniem, zapewni to możliwość dopasowania wysokości stopni, tak by wszystkie były równe.
Najpopularniejsze materiały na schody żelbetowe to:
Drewno
Bardzo chętnie wybierany materiał z uwagi na jego ciepły, naturalny charakter. Ze względu na wysoką cenę drewno często używane jest na stopnice, a część pionowa stopni (podstopnica) jest otynkowana i pomalowana odporną na zabrudzenia farbą lateksową lub pokryta tapetą winylową lub też wykończona cienką płytą mdf lub tańszymi, miękkimi gatunkami drewna (sosna, jodła, świerk).
Drewno ma dużo zalet, jednak warto zwrócić uwagę, że jest to materiał, który dość łatwo się rysuje i właściciele psów czy kotów powinni liczyć się z zadrapaniami powierzchni.
Polecam wybierać twarde gatunki drewna (dąb, jesion, buk, modrzew, jawor, klon, akacja, merbau, tek, iroko). Drewno na stopnice powinno być I klasy o równomiernym usłojeniu, bez sęków, pęknięć i przebarwień.
Drewno można zabezpieczyć na dwa sposoby – poprzez lakierowanie lub olejowanie. Co jest lepsze? Oba sposoby zabezpieczają drewno, jednak mają swoje zalety i wady.
Lakierownie drewna daje dość odporną na zarysowania warstwę. Zabezpieczone lakierem schody łatwo jest utrzymać w czystości, jednak wszystkie zarysowania są bardziej widoczne, szczególnie przy wyborze lakieru w połysku. Po kilku latach użytkowania, lakier może się miejscami wycierać i takie schody nadają się tylko do profesjonalnej renowacji u stolarza.
Olejowanie drewna, zabezpiecza je dzięki temu, że głęboko wnika w jego strukturę i je impregnuje. Dzięki temu zapewnia matowy efekt wykończenia. Jest to zdecydowanie bardziej ekologiczne i naturalne rozwiązanie. W przypadku uszkodzeń można własnoręcznie przeszlifować i miejscowo zaolejować. Przy takich schodach trzeba pamiętać by raz na rok-dwa ponownie je zakonserwować.
Kamień
Materiał bardzo odporny na ścieranie i zniszczenia. Mamy szeroki wybór kamieni dedykowanych jako okładzina schodów. W zależności od charakteru wnętrza można wybrać granit, marmur, bazalt, twardy piaskowiec lub trawertyn. Kamień powinien być piaskowany, a następnie szczotkowany, co powoduje, że powierzchnia jest wyrównana i nabiera właściwości antypoślizgowych. Schody obłożone kamieniem warto zaimpregnować, aby zabezpieczyć je przed zabrudzeniem. Zaletą kamiennej okładziny jest jej trwałość, wadą może być jej zimny, monumentalny charakter.
Płytki
Wybierając płytki jako wykończenie schodów, warto zwrócić uwagę by materiał na stopnice (poziomy element stopni) miał wysoką klasę ścieralności (IV, V) oraz właściwości antypoślizgowe. Polecam wybrać płytki o szerokości stopni lub większe, aby było jak najmniej docinania materiału. Płytki są tańszym materiałem wykończeniowym niż kamień i trwalszym niż drewno.
W kolejnej części artykułu podpowiem jakie materiały są najlepsze na zabezpieczenie ścian klatki schodowej. Poruszę również wątek barierek, pochwytów i bezpiecznych balustrad, pasujących do danego typu wnętrza. Pokażę także sprawdzone sposoby na aranżację klatki schodowej, tak by nadać jej funkcjonalny i ciekawy charakter.
Czytaj dalej: https://www.doschastudio.pl/klatka_schodowa_cz_2/
1 Pingback