Globus z wiedeńskiej biblioteki narodowej          Źródło: zasoby własne

Globus jeszcze kilka – kilkanaście lat temu był powszechnym elementem wyposażenia dziecięcego pokoju. Pamiętam tę niezwykłą ekscytację, towarzyszącą wprawianiu Świata w ruch, tak szybki, że kolory łączyły się ze sobą, tworząc wielobarwną mozaikę. Pędzący z olbrzymią prędkością Świat wirował, a ja zamykałam oczy, przykładam palec do gładkiej powierzchni globusa i niecierpliwie czekałam gdzie tym razem los mnie ulokuje – na gorących Hawajach, na zimnej Antarktydzie, a może na bezkresnym oceanie… Wiele razy wodziłam palcem po konturach państw i marzyłam, że jak dorosnę to będę podróżować. W domu rodzinnym na ścianie korytarza była też duża mapa, mijając ją  zerkałam na kolejne miasta i kraje, prowokowała mnie do zadawania pytań rodzicom o inne państwa, narodowości i obyczaje.

Czy moda i sens umieszczania globusa, mapy w domu już przeminęła? Dowiedz się w jaki sposób umieszczać dodatki  we wnętrzach, które podkreślą podróżnicze pasje mieszkańców.

Współcześnie do wyszukiwania miejsc, celów podróży chętnie korzystamy z rozwoju techniki i sięgamy do popularnych map google, które pozwalają nam w chwilę znaleźć dowolne miejsce na świecie, zobaczyć siatkę ulic, strukturę urbanistyczną miasta, a także obraz satelitarny. Można też przełączyć się na przestrzenny obraz 3D danego miejsca i skorzystać z opcja poruszania się po ulicach wybranego miejsca. Niesamowicie otwiera możliwości i daje szansę wirtualne podróże. Osobiście przydaje mi się na co dzień, ale też przy planowaniu podróży,  lubię „wirtualnie przenieść się do danej okolicy, by zobaczyć odrobinę więcej, niż na zdjęciach w internecie.

Wirtualna podróż do Peru – Machu Picchu ruiny miasta Inków Źródło: Google map

Pytanie nasuwa się samo– czy nadal warto we wnętrzach umieszczać globusy, mapy? Czy pomimo takiej łatwości geolokalizacji nadal jest sens wieszania rzeczywistej mapy swojego miasta lub Świata?

Moim zdaniem zdecydowanie TAK, ponieważ może to być świetny sposób  na nadanie wnętrzu sypialni, salonu indywidualnego, oryginalnego charakteru. Mapy sprawdzą się też świetnie w pokoju dziecięcym, gdzie będą unikatową ozdobą z walorem edukacyjnym. Wprowadzenie dekoracji w formie mapy pozwoli nadać wnętrzu spersonalizowanego wyrazu, w szczególności, jeśli na mapie będziesz zaznaczać miejsca, w które już zostały odwiedzone lub te do których zamierza się pojechać. Dzięki temu powstanie mapa wspomnień, która można rozbudować o zdjęcia z podróży, wszystko zależy od Twojej kreatywności. 

W jakiej formie można wprowadzić mapy  do wnętrza?

  1. NAJPROSTSZY pomysł na mapę w pokoju to umieszczenie jej w  formie plakatu, obrazka powieszonego na ścianie lub postawionego pod nią. Będzie to ciekawy pomysł na zaaranżowanie pustej ściany i nadanie wnętrzu osobistego charakteru.

    Plakat z mapą Londynu Źródło: Pakamera Projekt: Hog-studio                                                                             

    Mapa Gdańska nad stołem w strefie jadalni Projekt: Doscha STUDIO Julia Chalimoniuk

     Srebrne, złote, miedziane plakaty z mapą świata Źródło: Selsey

  2. NOWOCZESNA mapa może powstać dzięki współczesnym technologiom. Przygotowuje się ją w programie komputerowym do grafiki wektorowej a następnie precyzyjnie można ją wydrukować np. na drukarce 3D lub wyciąć ją laserem z korka, płyty mdf, sklejki.

    Wycinanie mapy laserem ze sklejki Źródło:  Cnc ultrasonic 

    Laser pozwala na wycinanie dowolnych kształtów i uzyskanie najwyższej jakości i precyzji. Ciekawy produkt, tego typu oferuje Martyna Lewandowska, artystka z Gdańska z Avocado Pracowni Twórczej, która wykonuje barwione, trójwymiarowe mapy morza, które odzwierciedlają realne linie dna morskiego, głębokości terenu, jak i szczegóły geograficzne na lądzie. Produkt wygląda bardzo przestrzennie i jest ciekawym pomysłem do wnętrza. 

    Trójwymiarowa Mapa Morska Bałtyk Zatoka Projekt: Avocado Pracownia Twórcza

    Przestrzenna Mapa Projekt: Avocado Pracownia Twórcza                                                    

    Mapa z korka Źródło: Pinterest

    Mapa z korka, daje możliwość przyczepiania różnych zdjęć i pamiątek, świetnie sprawdzi się w pokoju dziecka, nastolatka lub po prostu u osób lubiących kolekcjonowanie drobiazgów z podróży. 

    Mapa z płyty mdf malowanej na czarno Projekt: Wooden Designs

  3. WIELKOFORMATOWA mapa lub naklejka ścienna sprawdzi się w sypialni, pokoju dziecięcym. Polecam we wnętrzach dla najmłodszych zastosować naklejki ścienne lub  winylowe tapety na podkładzie fizelinowym, ponieważ są bardzo odporne i dodatkowo ochronią ścianę przed zabrudzeniami. Nadadzą też wnętrzom nietypowego charakteru.

    Pokój nastolatka Projekt: Doscha STUDIO Julia Chalimoniuk 

    Naklejka ścienna  jest ciekawym elementem dekoracyjnym, zarówno do gabinetu jak i pokoju dziennego.

    Źródło: homebook

  4. RETRO mapy  można kupić na stronach, z kolekcjami map vintage. Znajdziemy tam prawdziwe perełki z mapami z różnych okresów, wydarzeń i lat. Umieszczenie takiej mapy we wnętrzu pomoże wprowadzić nastrój.  Przy wyszukiwaniu i zakupie warto zwrócić uwagę na maksymalne możliwe wymiary wydruku, ponieważ czasem są to bardzo małe reprodukcje.

Mapa Świata z 1962 r. Źródło: davidrumsey.com

Kanał panamski na mapie z 1941 r.Źródło: davidrumsey.com

Współcześnie ludzie są coraz bardziej mobilni, otwarci na życie i prace w różnych miejscach na Świecie. Wszystko szybko się zmienia, trendy, mody co róż powstają nowe i po sezonie przemijają, czasy się zmieniają, ale w ludziach gdzieś głęboko pozostaje ten wewnętrzny imperatyw do zmiany, odkrywania nowych miejsc, podróżowania. Wiele osób lubi planować cele podróży. Zaznaczenie takiego celu na mapie jest już pierwszym, małym krokiem w kierunku spełnienia takiego marzenia.

Mapy są zdecydowanie bardzo ciekawym sposobem na nadanie wnętrzu osobistego charakteru, który odzwierciedli nasze pasje i podróżnicze zainteresowania.

P.S. CIEKAWOSTKA dla fanów map i historii.  Na stronie mapire.eu można zobaczyć w doskonałej rozdzielczości  mapy świata z różnych okresów dziejów. Moją uwagę oczywiście przykuła (jako gdyniance od pokoleń ;)) mapa Gdyni z XIX wieku, gdzie widać ślad obecnego układu urbanistycznego. Warto, na mapach prześledzić rozwój  Gdyni, od małej wsi rolniczo – rybackiej, istniejącej już od średniowiecza, aż po współczesne, duże miasto.

Gdynia (Gdingen) na mapie z XIX wieku Żródło: mapire.eu