Projekt biura: Doscha STUDIO Julia Chalimoniuk

Początek jesieni, zieleń wokół nas powoli zaczyna przybierać złociste barwy. Chciałoby się ten proces zatrzymać, tak by dłużej cieszyć się otaczającą nas bujną roślinnością. Czy jest na to sposób? Można wprowadzić rośliny do wnętrza domu, pozytywnie wpłynie to na nasze samopoczucie. Poprawią też jakość powietrza, zaopatrując nas w tlen oraz wyregulują poziom wilgoci w pomieszczeniach. Kwiaty doniczkowe będą stanowić uzupełnienie wnętrza, ożywią i kojąco zadziałają na nasze zmysły.

Nowoczesne energooszczędne budynki maja wiele zalet, jednak warto pamiętać, że jednym z tych efektów ubocznych jest mniejszy przepływ powietrza. Wyposażenie wnętrza w nowoczesne meble, które często są wykonywane z klejonych elementów, sprawia, że powietrze może być zanieczyszczone. Rośliny domowe mogą wchłaniać toksyny z powietrza, szczególnie w zamkniętych przestrzeniach. Dodatkowo, oprócz zdolności oczyszczania powietrza, rośliny poprawiają nastrój, produktywność, koncentrację i pamięć oraz mogą zmniejszyć stres i zmęczenie.

Jakie rośliny poprawią jakość powietrza w domu?

Przy wyborze roślin warto zwrócić uwagę na te, które redukują poziom zanieczyszczeń powietrza. Najbardziej polecane gatunki:

 1. Dracena – pochłania promieniowanie wydzielane przez urządzenia elektroniczne, więc świetnie nadaj się do biura. Ma różnorodne kształty, rozmiary i kolory. Uwaga! jest toksyczna dla zwierząt
 2. Palma areka (łac. Chrysalidocarpus Lutescens) raz w tygodniu warto zrosić liście wodą, dzięki czemu usprawniamy proces fotosyntezy. Roślina produkuje tlen całą dobę
 3. Wężownica (łac. Sansevieria trifasciata) – bardzo łatwa w uprawie, ponieważ podlewa się ją bardzo rzadko. Idealnie nadaje się do sypialni, gdyż produkuje tlen nocą. Warto mieć kilka sztuk w każdym pomieszczeniu.
 4. Bluszcz pospolity pochłania większość szkodliwych związków z chemii używanej do czyszczenia domu, w farbach i rozpuszczalnikach
 5. Epipremnum złociste (Epipremnum aureum) – roślina pnąca, która oprócz swoich doskonałych właściwości oczyszczania powietrza może też być ciekawym elementem dekoracji półki lub ściany. Trzymaj tę roślinę poza zasięgiem zarówno dla kotów, jak i psów, ponieważ jest dla nich toksyczna
 6. Fikus beniamin – akumuluje szkodliwe związki z farb, lakierów. Fikus nie powinien stać w pokoju gdzie jest komputer i gdzie śpimy bo pochłania promieniowanie a wydala w nocy i może powodować złe samopoczucie

Jak domowe rośliny oczyszczają powietrze?

Rośliny absorbują niektóre cząstki z powietrza w tym samym czasie, kiedy przyjmują dwutlenek węgla, który następnie przetwarzany jest w tlen przez fotosyntezę. Dodatkowo mikroorganizmy związane z roślinami są obecne w ziemi doniczkowej i to one są głównie odpowiedzialne za większość efektu czyszczenia.

Jakie jeszcze są sposoby na zdrowsze powietrze w domu?

 1. Utrzymywanie podłóg w czystości poprzez odkurzanie i mycie
 2. Stosowanie naturalnych środków czyszczących, a unikanie tych sztucznych
 3. Zmniejszanie wilgotności powietrza w mieszkaniu do 50–60% 
 4. Regularne sprawdzanie czy wentylacja działa poprawnie
 5. Zakupienie filtra powietrza

Jakiej rośliny unikać w sypialni, a jaka warto tam mieć?

Zdecydowanie fikus nie powinien stać w pokoju gdzie jest telewizor, komputer i gdzie potem śpimy, ponieważ pochłania promieniowanie w ciągu dnia a wydala w nocy i może powodować złe samopoczucie.

Skrzydłokwiat (łac. Spathiphyllum) pochłania dym papierosowy i wyziewy ze spalin samochodowych, dlatego polecany jest do sypialni. Ta roślina jest nieco trudniejsza w uprawie, ponieważ lubi wilgoć i trzeba dbać o utrzymanie jej prawidłowego poziomu. Aloes – filtruje powietrze z zanieczyszczeń a nocą wytwarza tlen, doskonale też nawilża pomieszczenia. Lubi ciepło, światło.

Jakie rośliny czują się dobrze w łazience?

Ważne by w łazience, w której chcemy hodować rośliny, był dostęp do światła dziennego. W wilgotnej atmosferze kwiaty bardzo dobrze się rozrastają i kwitną nawet dłużej niż w pokojach. Sprawdza się epipremnum złociste, która oprócz swoich doskonałych właściwości oczyszczania powietrza jest też ciekawym elementem dekoracji półki lub ściany. 

Do łazienki nadaje się również paproć, ponieważ lubi ciepłe i wilgotne powietrze. Dobrze rośnie w półcieniu, bez bezpośredniego nasłonecznienia. Regularnie podlewana i zraszana będzie pięknie się rozwijać. Polecam najpopularniejszy gatunek paproci – nefrolepis zwyczajny.

Warto mieć rośliny w domu, ponieważ, poprawiają jakość powietrza ale też sprawiają, że czujemy się lepiej, a przestrzeń staje się ożywiona. Właśnie takie detale we wnętrzu jak – kwiaty, zasłony, miękkie poduszki, dywany, tkaniny dodają mieszkaniom charakteru i przytulności, sprawiają, że wnętrze staje się kompletne, takie do którego wracamy z przyjemnością.