Początek 2020 roku to świetny czas by zaplanować remont, metamorfozę domu, mieszkania. Jeśli szukasz inspiracji jak odmienić swój dom, poczytaj o tym co będzie modne i popularne w nadchodzących miesiącach. Zainspiruj się!

Na trendy we wnętrzach duży wpływ mają nowości w modzie. Warto spojrzeć na wybiegi, na kolory, materiały, wykończenia, które się tam pojawiają.

Kolor Roku

Każdego roku duże firmy produkujące farby ogłaszają swój kolor roku. Najbardziej popularny jest ranking tworzony przez instytut Pantone. Kolorem roku 2020 został Classic Blue, ponadczasowy niebieski odcień,  Przypomina niebo o zmroku, uspokaja, pomaga się  skoncentrować. Świetnie pasuje do złotych dodatków, doskonale łączy się z drewnem.

Projekt salonu: Doscha STUDIO Julia Chalimoniuk

Kolorami uzupełniającymi będą barwy neutralne. Kolor „champagne” może zastąpić dominujące od lat szarości. Warto pamiętać, że beżowe odcienie sprawią, że pomieszczenia stają się przytulniejsze. Taki naturalny kolor można zestawić z odważniejszymi fakturami i materiałami, tak by wnętrza nabrały charakteru. Do beżu pasuje zarówno złoto jak i srebro. Popularne też będą ciepłe odcienie bieli, ponieważ są doskonałym tłem, ale też dobrze wyglądają w dodatkach i materiałach wykończeniowych.

Tekstylia

Aksamit już od jakiegoś czasu jest popularny w obiciach sof, foteli, wezgłowi. Ceniony ze względu na gęsty splot, który zapewnia dużą odporność na zabrudzenia i zabezpiecza przed pazurkami kotów. Aksamit kojarzy się z przyjemnością i luksusem. W 2020 roku będzie królował w mocnych kolorach, takich jak żywe błękity, zgaszone odcienie pomarańczy, czerwieni, ale też w odcieniach klasycznych szarości.

Co raz popularniejsze stają się też naturalne tekstylia, które pojawiają się zarówno w postaci dywanów, koców, narzut, ale też w formie dekoracji wieszanych na ścianach. Mięsiste, miękkie a czasem szorstkie struktury dodają wnętrzom charakteru i nieoczywistego wyrazu.

Makrama zrobiona przez Ankę z Prostej Idei 

Black&White

Moda na czarno-białe wnętrza właściwie cały czas trwa, ponieważ jest to najbardziej klasyczne zestawienie kolorów, które ze względu na kontrast dodaje wnętrzom elegancji i ponadczasowej klasy. Ulubione zestawieni zarówno w tradycyjnych jak i w nowoczesnych wnętrzach. W 2020 roku ten trend będzie się pojawiał w dodatkach, ale też jako wiodący motyw projektów wnętrz.

Zrównoważony rozwój

Dużo się mówi o zmianach klimatu i widać, że wpływa to też na branżę wnętrz. Popularne staje się uzupełnianie aranżacji meblami „z drugiej ręki”, z odzysku czy recyclingowanymi. Projektanci coraz częściej szukają sposobów na ponowne wykorzystanie niepotrzebnych materiałów, a producenci chwalą się wykonywaniem rzeczy, sprzętów z drewna, szkła i metali z odzysku. Warto tu zwrócić uwagę na lokalnych wytwórców, firmy, który prowadzą swój biznes w Polsce, gdzie cała produkcja odbywa się w naszym kraju i dzięki temu nie zwiększają śladu węglowego na transporcie. Najbardziej wartościowe są oczywiście te, wykonane ręcznie, z pasją.

Projekt sypialni: Doscha STUDIO Julia Chalimoniuk pościel, grafiki: Las i Niebo 

Kwiatowe, roślinne motywy, zieleń

Tkaniny kwiatowe i tapety w takie wzory pojawiają się już od lat, jednak każdego roku nabierają one innego znaczenia. W 2020 roku przewiduje się, że będą modne duże, wyraziste wzory kwiatowe, które staną się silnym akcentem we wnętrzach. Kolor zielony we wnętrzach uspokaja i nawiązuje do natury. 

Warto wprowadzić rośliny do wnętrza domu, ponieważ pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Poprawią też jakość powietrza, zaopatrując nas w tlen oraz wyregulują poziom wilgoci w pomieszczeniach. Kwiaty doniczkowe będą stanowić uzupełnienie wnętrza, ożywią i kojąco zadziałają na nasze zmysły. Motywy roślinne mogą się też pojawić jako detale na zasłonach, miękkich poduszkach, dywanach, tkaninach, dodadzą wnętrzom, charakteru i spójności.

Projekt salonu: Doscha STUDIO Julia Chalimoniuk

Black

Projektanci coraz śmielej używają ciemnych barw we wnętrzach. Czarny kolor doskonale uzupełnia aranżacje, pojawia się na ścianach, meblach w wykończeniach. W zestawieniu ze złotem doda wnętrzu elegancji. Warto jednak pamiętać, że w nadmiarze pomniejsza wnętrza i ważne jest by takie pomieszczenia dobrze doświetlić. Ciekawym rozwiązaniem jest zestawienie czerni z kontrastowymi kolorami i różnymi fakturami, będzie dla nich świetnym tłem.

Coraz bardziej popularna staje się też czarna armatura w łazienkach. Gdzie można pokusić się o całe czarne pomieszczenia? Dla odważnych takim miejscem może być toaleta lub łazienka dla gości, gdzie czarny kolor wyróżni wnętrze, w zestawieniu z białą ceramiką nada wnętrzu elegancji.

Zmiany w kuchni

W 2020 roku projektanci przewidują zanikanie mody na białe fronty mebli kuchennych. Prognozuje się, że pojawi się więcej szafek z drewna naturalnego, wysp i półek zamiast szafek wiszących. Coraz częściej będziemy też łączyć dwa typy frontówinne dla dolnych szafek i inne dla górnych. Popularniejsze staje się wykorzystywanie do popularnych mebli z Ikei spersonalizowanych frontów w różnych wzorach i wielu kolorach, które sprawiają, że kuchnia nabiera indywidualnego charakteru (np. fropt i njufront). Szafki kuchenne w odważnych kolorach lub wybór kilku elementów w mocnych odcieniach, takich jak ciemnoczerwony, żółty, zielony lub granatowy, z pewnością będą trendem w 2020 r.

Fronty i uchwyty personalizowane: firmy Njufront

Wielu domach kuchnia jest otwarta na salon i jest jego integralną częścią. Ściany w kuchni warto potraktować jako kontynuację pomieszczenia dziennego i używać otwartych półek do wystawiania przedmiotów, obrazków, grafik, które podkreślają osobowość właścicieli i nadają spójnego charakteru całości przestrzeni.

Naturalne materiały

Rattanowa lampa PR HOME

We wnętrzach nadal będą modne ekologiczne, naturalne materiały, takie jak drewno, które zarówno w meblach jak i dodatkach pomaga stworzyć przytulny klimat. Popularnym będzie też kamień – marmur, granit, piaskowiec, trawertyn i łupek, zarówno na podłogach, jak na ścianach oraz w blatach kuchennych. 

Warto pamiętać, że dla naszego zdrowia oraz komfortu kluczowe znaczenie mają materiały budowlane użyte do jego wykończenia. Emisja lotnych substancji z materiałów dekoracyjnych, farb i tynków może szkodzić domownikom latami – dlatego coraz popularniejsze stają się naturalne farby i tynki.

W dodatkach też chętnie będziemy dobierać elementy z ceramiki.

Nowy rok to doskonały czas na odmianę swojego wnętrza, nawet jeśli miałaby być to tylko wymiana dodatków lub odnowienie mebli i dodanie roślin, które uzupełnią aranżację, ożywią i kojąco zadziałają na nasze zmysły. Ze wszystkich trendów moim zdaniem najważniejsze są te, które dbają o środowisko, zrównoważony rozwój i wykorzystywanie lokalnych materiałów oraz źródeł wyposażenia. Warto też zainwestować w dobre jakościowo meble, z naturalnych materiałów.