Doscha STUDIO Architektura & Natura

inspiracje, projekty i porady z zakresu projektowania wnętrz, dodatków oraz mebli inspirowanych naturą

Czy można zainstalować kominek w kawalerce, w bloku, w wieżowcu?

Projekt: Doscha STUDIO Julia Chalimoniuk-Dombrowska

 

Jesienna aura, na zewnątrz kilka stopni powyżej zera, zapada zmrok, obserwuję ludzi spieszących się do swoich domów, wpatrzonych w smartfony. Trudno dostrzec ich twarze zawinięte w grube szale i ukryte w puszystych kurtkach. Z przyjemnością zatapiam się, z kubkiem gorącej herbaty, w ogromnym, fotelu z oparciem, szczelnie okrywam się ciepłym kocem i patrzę w ogień trzaskający w kominku…

Czy każdy może się cieszyć ciepłem domowego ogniska? Czy w każdym mieszkaniu można zainstalować kominek?

Warto podjąć decyzję o rodzaju kominka już na etapie projektowania domu, aranżacji mieszkania. Niezbędne jest też sprawdzenie możliwości technicznych i przepisów prawnych, dotyczących danej zabudowy.
Montaż tradycyjnych kominków, czyli opalanych drewnem, z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym, jest możliwy w budynkach wielorodzinnych pod warunkiem, że będą one instalowane wyłącznie w:

• domkach letniskowych do sezonowego zamieszkiwania
• częściach mieszkalnych gospodarstw na terenach wiejskich
• budynkach wielorodzinnych o wysokości do 12 m

Dodatkowo warto wiedzieć, że kominek można zainstalować tylko we wnętrzu o minimalnej powierzchni 30 m3 (np. wysokość pomieszczenia 2,5 m x 3 m x 4 m). Taki tradycyjny kominek obowiązkowo wymaga podłączenia do samodzielnego komina, dopływu powietrza do paleniska oraz odpowiedniej wentylacji.

Kominek BEZ komina? Czy można zainstalować kominek w kawalerce, w bloku, w wieżowcu lub kamienicy?

Zdecydowanie TAK! Rozwiązaniem są biokominki, czyli urządzenia zasilane biopaliwem, które pali się bezwonnie i nie wytwarza dymu ani sadzy. Tego typu kominki są wolnostojące, czyli nie są podłączone do komina i można je montować na ścianach w mieszkaniu jak i zaplanować w dowolnym miejscu wnętrza.
Planując aranżację wnętrza warto pamiętać, że biokominek wymaga odpowiedniej wentylacji oraz, że podobnie jak tradycyjny kominek zainstalować go można tylko we wnętrzu o minimalnej powierzchni 30 m3.

Dodatkowo warto wiedzieć, że w czasie procesu spalania biopaliwa wytwarza się para wodna, która świetnie nawilża powietrze w pomieszczaniu. Do paleniska można też dodać olejki eteryczne, które spotęgują przyjemną atmosferę w Twoim domu lub mieszkaniu.

Czy biokominek grzeje?

Tak, biokominek daje ciepło. Moc grzewcza biokominka jest zależna od wielkości pomieszczenia. Takie kominki mogę podnieść temperaturę wnętrza nawet do 3 stopni

Czy kominek jest ekologiczny?

Wszystko zależy od wyboru paliwa do palenia w kominku. Ustawa antysmogowa na terenie małopolski zakazała palenia węglem i wilgotnym drewnem w mieście. Oczywiście już teraz zabrania się stosowania paliw niskiej jakości i spalania wszystkich odpadów. Dlaczego? W trakcie spalania tego typu paliw uwalnia się do atmosfery najwięcej toksycznych związków i pyłów, które zatruwają lasy, zwierzęta i oczywiście ludzi. Drewno podczas spalania emituje do środowiska o wiele mniej szkodliwych związków, w porównaniu z olejem opałowym czy węglem kamiennym.

Biokominek jest ekologiczny, ponieważ do palenia w nim używa się biopaliwa, produkowane na bazie etanolu pochodzenia roślinnego, który jest odnawialnym źródłem energii.

Ile kosztuje kominek?

Ceny kominków wraz z montażem zaczynają się od około 10 tys. zł.
Biokominki możemy kupić już za 400 zł za mały kominek, a za większy zapłacimy około 1000-3500 zł. Koszt zakupu zależy, m.in. od materiału z jakiego wykonana jest obudowa, wielkości paleniska, producenta.
Cena bioetanolu to około 10-16 zł za 1 l. Przyjmuje się, że średnie spalanie biopaliwa wynosi ok. 0,5 l na 1 godzinę, więc koszt to 5-8 zł za godzinę użytkowania.

Czy instalacja kominka się opłaca?

Na przytulne wnętrze składa się wiele czynników. Już na etapie planowania wymarzonego domu lub mieszkania warto zdecydować się na rodzaj kominka. Mamy tutaj niesamowitą ilość możliwości i opcji zarówno pod względem funkcjonalnym jak i estetycznym, ale to już temat na kolejny wpis ;). W długie, zimowe wieczory ciepłe światło ognia doda atmosfery i klimatu każdemu wnętrzu. Kominek kojarzy się z ciepłem domowego ogniska, poczuciem bezpieczeństwa, zaufania i często jest sercem domu. Przy kominku siedzi się najprzyjemniej, tutaj wspomina się oraz tworzy nowe historie.

Wnętrze Twojego mieszkania, domu? potrzebuje zmian? Jeśli TAK to zapraszam do kontaktu.

??Architektka Wnętrz Julia Chalimoniuk-Dombrowska?

?? 515 701 136 

?Architektka Wnętrz Julia Chalimoniuk-Dombrowska z Gdyni?

 

 

Next

Sprawdzone sposoby na wykończenie schodów i aranżację klatki schodowej cz.1

Dodaj komentarz

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén