Projekt wnętrza sypialni: Doscha STUDIO Julia Chalimoniuk

Wiosenna pogoda, przez uchylone okno słyszę radosny śpiew ptaków, ciepły wiatr przynosi zapach kwitnących drzew i krzewów, przyroda budzi się do życia, dodaje energii i sprawia, że chce się coś odmienić w swoim wnętrzu. 

Jak można zmienić wygląd ścian w swoim domu?

1. Kolor

Najprostszym sposobem jest zmiana koloru ścian za pomocą farby. W swoich projektach zazwyczaj łączę ze sobą dwa-trzy kolory, które uzupełniam o ich odcienie. Warto wybrać jeden, neutralny kolor bazowy (np. biały, szary, beżowy) oraz jeden mocniejszy, bardziej wyrazisty i trzymać się proporcji 80% (kolor główny) do 20% (akcent). Drugim sposobem jest wybranie jednej ściany (lub jej części) i pomalowanie jej w kontrastowej barwie. Najczęściej polecam stosowanie intensywnych kolorów na ścianach, które są tłem (np. za łóżkiem, za kanapą, w pomieszczeniach przejściowych) ponieważ mocne barwy mogą przytłaczać, gdy dłużej się na nie patrzy.

Projekt wnętrza sypialni: Doscha STUDIO Julia Chalimoniuk

2. Malowana lamperia  

Ciekawym pomysłem na odmianę wnętrza jest pomalowanie dolnej części ściany mocniejszym kolorem. Powstanie wtedy nowoczesna forma lamperii, którą warto uzupełnić o ozdobną listwą sztukateryjną, dzięki czemu wnętrze nabierze klimatu i stylu.  

Projekt wnętrza salonu: Doscha STUDIO Julia Chalimoniuk

Jaka powinna być wysokość lamperii?

W zależności od wysokości wnętrza, czym wyższa tym bardziej optycznie je obniży. Można dostosować się do wysokości stałych elementów we wnętrzu np. parapetów (+/- 90 cm)Powyżej, współczesnej lamperii, będzie idealne miejsce dla eleganckiej tapety, ozdobnego lustra czy galerii zdjęć. Polecam pomalować dolną część ściany farbą o wyższej odporności na zabrudzenia (np. Dekso 25 Flüggera), co dodatkowo ją zabezpieczy.   

3. Sztukateria

Czy wiesz, że słowo „sztukateria” pochodzi od włoskiego słowa „stucco” oznaczającego stiuk, czyli materiał zdobniczy wykonany z mieszanki tynku szlachetnego, gipsu, wapienia i drobnego piasku lub pyłu marmurowego? Taka dekoracja ścienna była znana już w starożytności, najbardziej rozpowszechniła się w czasach renesansu i baroku. Obecnie sztukateria jest stosowana w zarówno klasycznych jak i nowoczesnych wnętrzach

Projekt wnętrza salonu: Doscha STUDIO Julia Chalimoniuk

Sztukateria nadaje wnętrzom charakteru, ożywia puste ściany. Doskonale komponują się w niej lustra, obrazy, kinkiety.

Współcześnie najczęściej jest wykonywana z pianki poliuretanowej lub styroduru, dzięki temu jest lżejsza i bardziej odporna. Sztukateria sufitowa może być wykonana ze styropianu, ponieważ nie jest tak podatna na uszkodzenia, a jest o wiele tańsza. Najdroższe są ozdobne profile wykonane na zamówienie z gipsu lub z drewna (sztukateria drewniana).

Do jakich wnętrz pasuje sztukateria?

Dekoracyjne listwy najlepiej wyglądają w klimatycznej kamienicy lub w wysokim wnętrzu. W mieszkaniu, o standardowej wysokości, można zastosować delikatne profile w postaci całych ram lub tylko elementy sztukaterii w formie ozdobnej listwy ściennej

Projekt salonu: Doscha STUDIO Julia Chalimoniuk

Zastanawiasz się czy któreś z tych rozwiązań sprawdzi się w Twoim wnętrzu? Warto skonsultować swoje pomysły z architektem wnętrz.

Zapraszam do kontaktu!
➡Architekt Wnętrz Julia Chalimoniuk
 www.facebook.com/architektura.natura/

➡ julia@doschastudio.pl
📞 515 701 136