Projekt wnętrza sypialni: Doscha STUDIO Julia Chalimoniuk-Dombrowska

Wiosenna pogoda, przez uchylone okno słyszę radosny śpiew ptaków, ciepły wiatr przynosi zapach kwitnących drzew i krzewów, przyroda budzi się do życia, dodaje energii i sprawia, że chce się coś odmienić w swoim wnętrzu. 

Jak można zmienić wygląd ścian w swoim domu?

1. Kolor

Najprostszym sposobem jest zmiana koloru ścian za pomocą farby. W swoich projektach zazwyczaj łączę ze sobą dwa-trzy kolory, które uzupełniam o ich odcienie. Warto wybrać jeden, neutralny kolor bazowy (np. biały, szary, beżowy) oraz jeden mocniejszy, bardziej wyrazisty i trzymać się proporcji 80% (kolor główny) do 20% (akcent).

Drugim sposobem jest wybranie jednej ściany (lub jej części) i pomalowanie jej w kontrastowej barwie. Najczęściej polecam stosowanie intensywnych kolorów na ścianach, które są tłem (np. za łóżkiem, za kanapą, w pomieszczeniach przejściowych) ponieważ mocne barwy mogą przytłaczać, gdy dłużej się na nie patrzy.

Projekt wnętrza sypialni w Gdyni: Doscha STUDIO Julia Chalimoniuk-Dombrowska

2. Malowana lamperia  

Ciekawym pomysłem na odmianę wnętrza jest pomalowanie dolnej części ściany mocniejszym kolorem. Powstanie wtedy nowoczesna forma lamperii, którą warto uzupełnić o ozdobną listwą sztukateryjną, dzięki czemu wnętrze nabierze klimatu i stylu.  

Projektowanie wnętrz salonu w Gdyni: Doscha STUDIO Julia Chalimoniuk-Dombrowska

Jaka powinna być wysokość lamperii?

W zależności od wysokości wnętrza, czym wyższa tym bardziej optycznie je obniży. Można dostosować się do wysokości stałych elementów we wnętrzu np. parapetów (+/- 90 cm)Powyżej, współczesnej lamperii, będzie idealne miejsce dla eleganckiej tapety, ozdobnego lustra czy galerii zdjęć. Polecam pomalować dolną część ściany farbą o wyższej odporności na zabrudzenia (np. Dekso 25 Flüggera), co dodatkowo ją zabezpieczy.   

3. Sztukateria

Czy wiesz, że słowo „sztukateria” pochodzi od włoskiego słowa „stucco? Słowo po polsku oznacza stiuk, czyli materiał zdobniczy wykonany z mieszanki tynku szlachetnego, gipsu, wapienia i drobnego piasku lub pyłu marmurowego. Taka dekoracja ścienna była znana już w starożytności, najbardziej rozpowszechniła się w czasach renesansu i baroku.

Obecnie sztukateria jest stosowana w zarówno klasycznych jak i nowoczesnych wnętrzach

Projektowanie wnętrz salonu w Gdańsku: Doscha STUDIO Julia Chalimoniuk-Dombrowska

Sztukateria nadaje wnętrzom charakteru, ożywia puste ściany. Doskonale komponują się w niej lustra, obrazy, kinkiety.

Współcześnie najczęściej jest wykonywana z pianki poliuretanowej lub styroduru, dzięki temu jest lżejsza i bardziej odporna.

Sztukateria sufitowa może być wykonana ze styropianu, ponieważ nie jest tak podatna na uszkodzenia, a jest o wiele tańsza. 

Najdroższe są ozdobne profile wykonane na zamówienie z gipsu lub z drewna (sztukateria drewniana).

Do jakich wnętrz pasuje sztukateria?

Dekoracyjne listwy najlepiej wyglądają w klimatycznej kamienicy lub w wysokim wnętrzu. W mieszkaniu, o standardowej wysokości, można zastosować delikatne profile w postaci całych ram lub tylko elementy sztukaterii w formie ozdobnej listwy ściennej

Projekt wnętrz salonu w Gdyni: Doscha STUDIO Julia Chalimoniuk-Dombrowska

Zastanawiasz się czy któreś z tych rozwiązań sprawdzi się w Twoim wnętrzu? Warto skonsultować swoje pomysły z architektem wnętrz.

Zapraszam do kontaktu!
➡ Architekt Wnętrz Julia Chalimoniuk-Dombrowska
 www.facebook.com/architektura.natura/

? 515 701 136

Architekt Wnętrz Gdynia Julia Chalimoniuk-Dombrowska ? Projektowanie wnętrz z poszanowaniem natury?