Gdynia Design Days w PPNT

Gdynia Design Days 2019 w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym przeszło już do historii. Zdecydowanie można powiedzieć, że wydarzenia cieszyły się dużym zainteresowaniem i wzbudziły wiele emocji oraz powodów do dyskusji o kondycji współczesnego świata, projektowaniu, ekologii.

Co roku wystawa ma inne hasło przewodnie, w tym roku była to polaryzacja (=zaznaczanie się różnic między jakimiś pojęciami, poglądami). Motyw przewodni przewijał się na wystawach, wyraźnie były widoczne dwa główne nurty projektów i przemyśleń – technologiczny i naturalny, podkreślenie działań jednostki i wspólnoty.

Na wystawie głównej Ja I My  można było zobaczyć eksponaty, które z jednej strony wydawały się surrealistyczne, jak mechaniczne ramię do karmienia niemowląt, ale z drugiej nasuwały refleksję, że coraz bardziej dążymy do ułatwiania sobie życia i oszczędzaniu czasu za pomocą technologii.

Bottle feeder toolhead

Inne projekty pokazywały potrzebę angażowania się w pomoc innym ludziom i działania w ramach lokalnej współpracy, jak projekt WhatsApp Neighbourhood Watch, który prowokuje do sąsiedzkiej solidarności, przez co zwiększa się bezpieczeństwo okolicy, przy użyciu ogólnodostępnej aplikacji. Zainteresowaniem cieszył się też projekt osiedla Kas&co – wonen, który kład nacisk na zieloną przestrzeń wspólną oraz szklarnię dla mieszkańców i ogólnodostępny taras.

Osiedle Kas&co – wonen

Uwagę przyciągnął także projekt Social Balconies – czyli modułowej struktury złożonej z mostków i schodów, tworzących wspólne ciągi komunikacyjne między mieszkaniami, co ma sprzyjać nawiązywaniu sąsiedzkich interakcji.

Social Balconies

Ciekawym eksponatem było też Talkie, czyli komunikator w formie pluszowej zabawki, który mógłby zastąpić telefon dla dzieci, ale dać możliwość obustronnego kontaktu. Założeniem projektu było wyeliminowanie dodatkowych bodźców, poprzez zlikwidowanie ekranu. Dodatkowo na urządzenie można nagrywać bajki, muzykę, wiadomości.

Talkie

Wyjątkowym pomysłem, przedstawionym na filmie „The Growing Season autorstwa Evan Briggs, jest przedszkole połączone z domem starości, gdzie dzieci i seniorzy, nawzajem czerpią ze swojej obecności, uczestnicząc we wspólnych zajęciach. Idea została zrealizowana w Seattle i bezpośrednio udowodniono tam, że wzajemna relacja wpływa pozytywnie na osoby starsze i dzieci. Film jest dobrym początkiem do dyskusji na temat opieki nad coraz bardziej starzejącym się społeczeństwem. Mam nadzieję, że takie miejsca będą powstawać również w Polsce.

Kadr z filmu The Growing Season

Na wystawach przewija się wysoko rozwinięta technologia i trend powrotu do natury. Na jednej z nich (Ciało na rozdrożu) obok siebie możemy zobaczyć promocje leśnych przedszkoli i projekt genetycznie modyfikowanych niemowląt, po przez ingerencję w strukturę kodu DNA.  W Chinach takie eksperymenty są już rzeczywistością. 

Promocja leśnych przedszkoli

Na różnych wystawach, podczas Gdynia Design Days, widać też wyraźnie rosnący trend recyklingu przedmiotów, zarówno wśród projektantów jak i dużych koncernów. Ekspozycja (nie)śmieci przyciągała uwagę estetycznie wyglądającymi przedmiotami, które zostały wytworzone z odpadów. Warto przypomnieć, że PET, czyli materiał z którego wykonane są m.in. butelki, jest najbardziej popularnym tworzywem sztucznym na świecie, rocznie powstaje go ponad 30 mln ton. Opakowania wykonane z tego tworzywa nie mogą być użyte drugi raz w celach spożywczych, ponieważ uwalniają szkodliwe substancje, ale można z nich wyprodukować nowe tworzywo sztuczne, do wytworzenia np. lamp, mebli, przedmiotów codziennego użytku.

Pet Lamps, Alvaro

Duże firmy stawiają sobie ambitne cele m.in. Ikea ogłosiła, że do 2030 roku wszystkie produkty marki będą powstawały z surowców odnawialnych lub ponownie przetworzonych. Już dzisiaj ponownie wykorzystuje stłuczkę szklaną do masowej produkcji wazonów, które dzięki użyciu różnego szkła, mają indywidualny charakter.

Ikea ps 2017 vase

Na uwagę i docenienie zasługuje też, obecna na Gdynia Design Days – lokalna manufaktura mebli Tamo, która produkuje meble z certyfikatem FSC, który gwarantuje, że drewno pochodzi z lasów zarządzanych w zrównoważony sposób.

Tamo, stoliki

Moją uwagę przyciągnęły też ekologiczne produkty, zapakowane w estetyczne opakowania, wpisujące się w ideę zero waste, które uświadamiają, że szampon można kupić w kostce, a do zmywarki proszek zamiast kapsułek. Na wystawie też pokazane były roślinne alternatywy jako zamiennik mydła np. korzeń mydlnicy lekarskiej, z którego odwar może służyć do prania nawet delikatnych tkanin jak jedwab, koronki czy dziecięce ubranka, ponieważ dobrze się pieni i nie powoduje alergii. Podobne właściwości ma orzech piorący.

Produkty Zero waste – Szampon w kostce, proszek do zmywarki

W trakcie Gdynia design days  odbywa się też pokaz projektów konkursowych Młodzi na Start oraz wystawa wybranych dyplomów z wydziału Architektury i Wzornictwa z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Podczas, których można zobaczyć, w którym kierunku idzie myślenie o projektowaniu oraz nowe idee najmłodszego pokolenia twórców. Tutaj w mojej pamięci pozostał m.in. projekt Sylwii Sapała Stworki,  która stworzyła zabawkę wspomagającą kreatywność dzieci w wieku przedszkolnym. Produktem jest zestaw klocków z drewna bukowego, o różnych kształtach z otworami, uzupełniany o sylikonowe oringi, które pozwalają łączyć elementy z serii z innymi znalezionymi w lesie, w domu, czy na podwórku.

Sylwia Sapała Stworki

Na wystawach organizowanych podczas Gdynia Design Days 2019 wyraźnie widać dwa główne trendy projektów i rozważań – technologiczny i naturalny, podkreślenie działań jednostki i wspólnotyWiele projektów dotykała współczesnych problemów, jak zmiana klimatu i starzenie się społeczeństwa, podejmowała polemikę z nimi i próbę znalezienia odpowiedzi jak projektować w tak szybko zmieniającym się świecie.